5 mitów dotyczących treningów

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z treningami to prawdopodobnie natrafiłeś na jeden z 5 mitów które omówimy w tym artykule, a całkowicie mijają się z prawdą. Więc zaczynajmy:

1. Cardio jest ważniejsze przy spalaniu tkanki tłuszczowej niż trening siłowy.

Trening cardio jest dobry dla zdrowia i owszem spala kalorie, które prowadzą do gubienia wagi. Trening siłowy jest również ważny przy redukcji tkanki tłuszczowej, ponieważ gra kluczową rolę przy treningu mięśni. Reasumując sam trening cardio zbija nam wagę ciała, czyli spala tkankę tłuszczową, ale również mięśnie, które z kolei spowolnią proces redukcji. Dlaczego tak? Ponieważ mniejsza waga oznacza mniejszy metabolizm, a to oznacza, że proces spalania tłuszczu jest wolniejszy.

2. Jeżeli nie odczuwasz zakwasów po treningu to był on zbyt słaby.

Najpierw musimy sobie wyjaśnić że zakwasy są wynikiem aktywności fizycznej, która kładzie większy nacisk na tkanki mięśniowe niż są do tego przyzwyczajone. Przybliżając zakwasy są odczuwane po tym jak na treningu robiliśmy coś nowego do czego nasze mięśnie nie były przygotowane. Czyli zakwasów nie możemy używać jako wyznacznika do oceny naszego treningu – czy był dobry czy słaby. Do tego użyjmy naszej progresji.

3. Jeśli się nie pocimy to słabo ćwiczymy.

Niektórzy z nas mają większą tendencję do pocenia się a inni mniejszą, więc nie możemy według tego oceniać efektywność treningu. Pot jest reakcją biologiczną, która ma za zadanie schłodzić nasz organizm i regulować jego wewnętrzną temperaturę. Więc pocenie się nie ma wiele wspólnego z intensywnością treningu, jest to raczej sposób na pozbycie się ciepła, a to ma więcej wspólnego z naszą fizjologią i genetyką.

4. Większe mięśnie oznaczają większą siłę

Większość osób myśli, że tylko duże mięśnie są mocne i silne, ale w rzeczywistości istnieje duża różnica pomiędzy treningiem na przyrost tkanki mięśniowej, a treningiem na siłę. Badania wykazały, że w pewnym momencie mięśni nie wzrasta równo z przyrostem tkanki mięśniowej, co oznacza że chociaż poszczególne włókna mięśniowe są większe to mimo to nie wytwarzają większej siły. Sportowcy wyczynowi którzy trenują siłowo o wyższej intensywności są w stanie szybciej wytworzyć siłę co oznacza, że ich mięśnie są bardziej wydajne. Tak więc duże mięśnie nie muszą oznaczać większej siły. buduje się na treningach o wysokiej intensywności.

5. Nie można zbudować mięśni po 40

Jeśli masz ponad 40 lat lub zbliżasz się do tego wieku to możesz usłyszeć że nie można zbudować mięśni w takim wieku, lub że przyrost masy ciała po prostu przechodzi z wiekiem i że nic się nie da z tym zrobić. To mit, powstał z tego, że organizm się starzeje i ma pewne niedobory hormonalne. Prawda jest taka, że mimo tych braków, można być w świetnej formie i dobrze zbudowanym – to tylko nieco trudniejsze. Musisz dostosować się do zmian, zacząć ćwiczyć i być aktywnym o ile jeszcze tego nie robisz. Taki wiek nie oznacza rezygnacji z wszystkiego w dziedzinie treningów i żywienia, przy odpowiednim treningu i jedzeniu można budować mięśnie i zdobywać siłę, nawet daleko po 40.

A Ty na jakie inne mity jeszcze natrafiłeś/aś?
Nie zgadzasz się z treścią artykułu? Wypowiedz się na forum!
Natomiast jeśli się zgadasz to opowiedz o swoich spostrzeżeniach
Link do tematu na forum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here