Skocz do zawartości
Workout Athletes

rozi±ganie


hodor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 5
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ja znam się tylko w zakresie treningowym. Nie znam się na rozciąganiu takim, by dojść do szpagatu, czy innych technik. Przed rozciąganiem, dobrze kiedy twój organizm jest ciepły, rozgrzany, a robisz to za pomocą ruchu. Na początku warto robić krążenia stawów pó¼niej kilka serii podciągania, pompek przysiadów i innych (pełne powtórzenia). Wyjaśnię o co mi chodzi na zasadzie gumki recepturki. Kiedy taką gumkę zaczniesz rozciągać po wyjęciu z lodówki, szybko pojawią się mikropęknięcia, co w pó¼niejszym stadium doprowadzić może do zerwania. Kiedy jednak taką recepturkę najpierw rozgrzejemy będąc ciepła, będzie mogła bardziej się rozciągać bez większych uszkodzeñ. Tak samo jest w naszych ścięgnach. ¦cięgna to tkanka łączna zbita, która łączy mięsieñ z kością. To właśnie ona razem z mięśniem się rozciąga. Zbyt mocne rozciąganie, gdy czujemy mocny ból może sygnalizować, że ścięgna zaraz się przeciążą i dojdzie do kontuzji, naciągnięcia. Jakie postawy rozciągające? Cóż to zależy, najbezpieczniejszą formą rozciągania jest rozciąganie aktywne. By się rozlu¼nić pomaga rozciąganie z pomocą drugiej ręki, czy zewnętrznego świata. Wszelkie skłony, wyprosty, mostki, pozycja pompki, pompki hinduskiej w połowie, rozkroki. Tam gdzie poczujesz, że mięsieñ się rozciąga, ale nie bolą przy tym stawy i inne części ciała. Pomocne może się okazać wpisanie w google: rozciąganie, rozciąganie aktywne, bierne, izolowane, statyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam ten plan do rozciągania wykonywałem go przez 1,5miesiaca i widziałem efekty. To jest głownie rozciąganie pod szpagat boczny ale jak umiesz szpagat boczny to zrobisz większość figur :P mi zwykle zajmowało zrobienie tego od początku do koñca od godziny do półtorej z czasem więcej bo dłużej ćwiczenia wykonywałem.

1.ROZGRZEWKA

- Stajesz w rozkroku, nogi mniej więcej na szerokość barków. Wykonujesz krążenia biodrami w jedną i drugą stronę. - Następnie złączasz stopy i kolana i wykonujesz krążenia kolanami, a na koniec stawami skokowymi (palce i poduszki stopy dotykają podłogi i kręcimy stopami). - Dla dobrego rozgrzania najlepiej pobiegać w miejscu przez około 3 minuty wykonując naprzemiennie skip A i B (raz kolana wysoko a raz pięty dotykają pośladków). Jednak nie ma tutaj sztywnej formy i biegać możesz jak tylko chcesz, ważne, żeby trwało 3 minuty ciągłego poruszania. - Teraz 3 minuty pajacyków. Jeszcze 20 przysiadów i rozgrzewka zrobiona.

2. ROZCI¡GANIE

- Wykrok nogą ugiętą w kolanie (kolano ugięte pod kątem prostym) stopa nogi prostej położona prostopadle do podłoża (poduszką stopy dotykamy podłogi). Trzymamy ok. 20 sekund. - To samo druga noga. Powtarzamy 3 razy na każdą nogę. - To samo z tą różnicą, że noga prosta jest teraz skręcona i stopa opiera się na wewnętrznej części. - Teraz noga prosta opiera się na pięcie. - 10 przysiadów (dogrzanie mięśni). - stajesz w lekkim rozkroku, wyciągasz ręce do góry i robisz skłon w bok. Ważne jest, aby nie pochylać się do przodu ani do tyłu. Po kilkunastu sekundach robisz skłon w drugą stronę, i tak kilka razy. Powinieneś poczuć jak rozciągają się mięśnie z boku tułowia i od wewnętrznej strony ud. - stajesz w szerokim rozkroku, pochylasz tułów do przodu opierając dłonie na podłodze. Wyciągasz proste ręce jak najdalej do przodu i jednocześnie pchasz biodra do tyłu. Zadbaj, aby plecy były proste (nie garb się!) Æwiczenie to można trochę zmienić dodając pompki. Pozycja jak wyżej, potem uginasz ramiona, prostujesz jednocześnie wypychając biodra w tył. Wszystko oczywiście bez pośpiechu i bez szarpania, ani forsowania mięśni. Efekty będą przychodzić stopniowo, a pośpiech może tylko doprowadzić do kontuzji - Siąd¼ na ziemi, złącz stopy razem, kolana na zewnątrz, dociskaj kolana w kierunku podłogi. Powoli i stopniowo, coraz niżej, wytrzymaj w najniższej pozycji 10 sekund, rozlu¼nij nogi i powtórz ćwiczenie 3x. - 20 przysiadów (teraz trzeba przygotować mięśnie i ścięgna do naprawdę ciężkiej pracy). - Przechodzimy to rozciągania dynamicznego: oprzyj rękę o stół lub krzesło i wykonuj wymachy nogi na boki 20 razy, zmieñ nogę. - Teraz do przodu - 20 razy, zmiana nogi. Powtórz serię 3 razy. - Rozlu¼niamy mięśnie wykonując skręty bioder (jak na początku). - Przechodzimy do ćwiczenia prowadzącego do szpagatu bocznego, spokojnie rozjeżdżasz nogi na boki, powoli i z umiarem. Nie chodzi tu o to, żeby było jak najszerzej bo to ćwiczenie izometryczne i polega na napinaniu mięśni. napinasz mięśnie tak jakbyś chciał(a) zwęzić nogi (nogi pozostają w tej samej pozycji), czyli izometrycznie ściskasz uda ale nie poruszając nogami. Jeśli czujesz mięśnie to dobrze, wytrzymaj tak 20 sekund. - Teraz trzeba rozlu¼nić nogi. Najlepiej nadaje się do tego krążenie bioder. Przerwa ta ma trwać 20 sekund. - Teraz rozjeżdżasz nogi maksymalnie na bok Kiedy już poczujesz maksymalny naciąg i wyra¼ny ból (ale nie za mocny!), siąd¼ na tyłku i spokojnie wykonuj skłony do lewej nogi, prawej i do przodu. Ma to trwać około 20 sekund, po czym rozlu¼niasz mięśnie. - Wstajemy, wykonujemy krążenia biodrami dla rozlu¼nienia ścięgien. - Powtarzamy serie 3x począwszy od lekkiego rozkroku i ćwiczenia izometrycznego 20 sekund, rozlu¼nienie 20 sekund i maksymalny naciąg 20 sekund. Czas ćwiczenia można wydłużyć wraz ze wzrostem zaawansowania.

3. ROZLU¬NIENIE

- Krążenia biodrami, kolanami i stawami skokowymi. - Stañ naturalnie, nogi na szerokość barków, pochyl się do przodu i staraj się dotknąć dłoñmi podłoża (dla zaawansowanych - głową dotknij kolan). Rób to ćwiczenie spokojnie i powoli, to już rozlu¼nienie ale i dociągnięcie mięsni ud i podudzi. - Wykonuj teraz spokojne krążenia uniesioną i zgiętą w kolanie nogą zataczając krąg od wewnątrz do zewnątrz ( na bok). To samo druga noga. - Uspokój oddech, myśl o rozciągniętych ścięgnach i mięśniach, bo tylko świadomość prowadzi do efektów! - Nastaw się pokonanie kolejnych barier na następnym treningu, bąd¼ systematyczny, cierpliwy i myśl pozytywnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...