Jump to content
Workout Athletes

W jaki sposób rosną mięśnie?


Michal

47 views

 Share

Jaka jest rola mięśni?

W naszym ciele znajduje się około 500 mięśni co stanowi około 40% masy ciała u przeciętnego mężczyzny i jakieś 35% u kobiet.  Wraz z tkanką łączną pozwalają nam na poruszanie się, jak i utrzymanie spionizowanej postawy ciała. Chcąc dowiedzieć się więcej jak zacząć rozbudowywać swoje mięśnie zacznijmy od prostego przykładu.

Jaki jest mechanizm funkcjonowania mięśni?

Na treningu dochodzisz do wyciskania sztangi na klatkę na ławce prostej. Ustawiasz się w pozycji, koncentrujesz na sztandze i bierzesz oddech. Twoje ciało rozpoczyna cykl błyskawicznych czynności, które pozwalają ci na poruszanie sztangą w górę i dół.
Najpierw mózg wysyła sygnał (impuls) do tak zwanych neuronów motorycznych, które tworzą synapsy z włóknami mięśniowymi. Synapsy te służą do wywoływania skurczu.  Po otrzymaniu impulsy neurony te aktywują się i doprowadzają do skurczu mięśni, oraz ruchu kości. Im większy ciężar chcemy wycisnąć, tym silniejszy impuls, a co za tym idzie większe zaangażowanie neuronów w powierzone im zadanie.

Na czym polega proces wzrostu mięśnia?

Co jednak gdybyśmy chcieli wycisnąć coś ponad nasze możliwości, bądź zbliżone do naszych maksymalnych osiągnięć?
Same mięśnie klatki wraz z tricepsami mogą nie podołać takiemu wyzwaniu. Mózg zwraca się więc do innych mięśni o pomoc. Poprawiasz pozycje, napinasz brzuch jednak dalej ciężko ruszyć sztangę ze stojaka? Okazuje się że twój układ nerwowy wykorzystał wszystkie dostępne sobie środki, jednak nie osiągnął celu. Co teraz dzieje się w twoim ciele?
Twoje włókna mięśniowe doznają przemiany, ponieważ wystawiając je na tak duży stres doprowadziłeś do mikrouszkodzeń, co w tym przypadku jest pozytywne. Twój układ odpornościowy zostanie aktywowany w celu naprawy szkód, poprzez uwolnienie się z uszkodzonych komórek białka zapalnego zwanego cytokiną. Powielanie tych uszkodzeń zwiększa potrzebę regeneracji tkanek, co w praktyce powoduje wzrost mięśnia nie tylko w wyglądzie ale także w sile.

Jak pobudzić mięśnie do wzrostu?

Jeżeli doprowadzimy do tego, że ciężka sztanga stała się dla nas codziennością możemy doprowadzić do stagnacji, czyli braku rozwoju. Dzieje się tak ponieważ zaprzestajemy wprowadzać nasze mięśnie w stan stresu, który jest im potrzebny do rozwoju. Niestety dzieje się tak nie tylko z powodu przyzwyczajenia do danego obciążenia. Wpadając w powtarzalność takich czynników jak ćwiczenia, ilość serii, czy powtórzenia oczywiście generujemy pracę, jednak nie jest ona tak stymulująca jak być powinna, aby mięśnie nadal rosły.

Aby nie wejść w stagnację zaleca się cykliczną zmianę treningu, jego objętości i intensywności. Takie działania zapewnią nam stały dopływ bodźców, które umożliwią dalszy wzrost naszych włókien mięśniowych. Pamiętajmy jednak bez odpowiedniej diety, suplementacji i wypoczynku nasze ciało nie będzie w stanie się regenerować.

 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...