Jump to content
Workout Athletes

Jak ustalić odpowiedni cel treningowy? 


Michal

52 views

 Share

Jedną z podstawowych spraw przy treningu jest obranie sobie celu. Nie jest to łatwa rzecz, szczególnie jeżeli nie miało się wcześniej za dużego kontaktu ze sportem i ogólnymi zasadami z nim związanymi. Nie mając trenera personalnego, zarówno dobranie odpowiedniego treningu, zbilansowanej diety oraz odpoczynku i relaksu musi być dopasowane do potrzeb konkretnej jednostki.

Trzeba przy tym wszystkim pamiętać o celu, bez którego cały wysiłek jest na nic, dzięki któremu mamy motywacje i chęć do dalszego rozwoju. Jak to zrobić? Jakich zasad się trzymać? Jedną z podstawowych podejść obierania celów jest zasad S.M.A.R.T. Co ona oznacza?

Jest to rozwinięcie poszczególnych liter, a mianowicie:

S - konkretny, szczegółowy (ang. specific)

twój cel musi być dokładnie i szczegółowo sprecyzowany/opisany. Jeżeli nie jest, już po niedługim czasie twoje chęci i motywacja zacznie drastycznie spadać, a co za tym idzie, twój trening nie będzie już tak efektywny jak kiedyś (o ile jeszcze w ogóle będziesz trenować!)

M - konkretny i mierzalny (ang. measurable/meaningful)

każdy postęp w swoich treningach musisz zmierzyć i określić. Brak postępów lub ich niewidoczność działa destruktywnie na twoje chęci do dalszej pracy;

A - osiągalny/ambitny (ang. achieveable/ambitious)

twój cel powinien być zarówno ambitny, jak i jednocześnie osiągalny. Wszystko jest zależne od twoich możliwości, ambicji i chęci

R - realny(ang. realistic)

musisz być zorientowany na wyniki, trenuj, kontroluj i bądź świadomy swoich możliwości, nie odpuszczaj-nigdy!

T - mierzalny czasowo (ang. time-ralated)

każdy cel musi być określony czasowo. Masz problem z precyzowaniem długoterminowych planów? Rozbij je na tzw. kamienie milowe. Pomoże Ci to nie tylko dokładnie określić termin danego przedsięwzięcia, ale również utrzymać motywacje na najwyższym poziomie!

 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...