Jump to content
Workout Athletes

Jak sprawić by poranek i wstawanie przestały być koszmarem?


KarolBike

41 views

 Share

Pewnie nie raz byłeś na siebie wściekły, że nie wstałeś tak wcześnie jak zamierzałeś, że znowu się nie wyspałeś lub przeciwnie, że przespałeś kilka godzin więcej i zmarnowałczęść dnia, którą mógłbyś świetnie wykorzystać…

 

 Nie tak dawno temu pisałem o procesie kładzenia się spać i nawykach przed snem , teraz przejdziemy do równie ważnego, a może i ważniejszej części dnia – wstawania!

Trzeba wstawać i trzeba kłaść się spać, nie mamy na to wpływu, ale możemy zmienić to jak te czynności wyglądają, jakie emocje w nas budzą i to jak się z nimi czujemy.

Oto kilka wskazówek, które mam nadzieję pomogą Tobie tak jak i mi pomogły by być rano totalnie gotowym by podjąć wyzwania życia codziennego i cieszyć się kolejnymi godzinami, których już nigdy nie odzyskami, zapamiętaj, nie bądź osobą, która bardziej kocha sen niż sukces! (~Eric Thomas)

wa2.png.8a78c8a44850f259eaf07ba732f4e1f0 Sprawdź nasze Plany Treningowe - Za jedyne 49zł

1. Ustaw budzik na godzinę, o której musisz wstać. Brzmi trochę zabawnie z początku, ale pomyśl czy ciebie to nie dotyczy! Wiele osób nastawia budzik za wcześnie, by się obudzić i poleżeć jeszcze parę minut, lub za późno, by później wszystko robić w pośpiechu.
Zastanów się, ile potrzeba ci czasu na poranna rutynę, czy może warto wstawać trochę wcześniej i móc zrobić coś więcej, na co zwykle nie masz czasu?

 

2. Nie budź się zirytowany. Jeśli twoje pierwsze po wstaniu to – “K***a, znowu muszę wstać…”, to coś jest z pewnością nie tak.  A wszystkie twoje dialogi wewnętrzne mają naprawdę duży wpływ na to co czujesz i jak się zachowujesz, mają po prostu ogólny wpływ na Ciebie!
Bądź więc tego świadom i postaraj się budzić z pozytywnymi myślami, przed snem możesz również użyć afirmacji (o których trochę więcej w poprzednich artykułach) i powtórzyć sobie kilka razy przed zaśnięciem “Wstanę szczęśliwy, wypoczęty i gotowy do życia! “
Pomóc może także ustawienie innego sygnału budzika. Możliwe, że twój mózg już zakodował sobie dźwięk budzika z nieprzyjemnym uczuciem wstawania, zmień to, stosując się do tych wskazówek zmień muzykę na nowy przyjemniejszy alarm czy też muzykę.

 

3. Nawiązując do punktu pierwszego - gdy już się obudzisz nie dosypiaj, nie leż w łóżku.
Te parę minut leżenia nie sprawi już, że będziesz bardziej wypoczęty, będzie ci trudniej wstać i jest możliwość, że zaśniesz ponownie, co może prowadzić do przykrych konsekwencji.
Gdy się obudzisz odsłoń okna, światło słoneczne przesyła informację do móżgu, że jest już dzień – czas na aktywność, dobrym pomysłem jest też po prostu zostawienie okien częściowo odsłoniętych. Gdy już wstaniesz, możesz nawet otworzyć okna  – haust porannego powietrza dobrze Ci zrobi, ewentualnie po prostu usiądź na krawędzi łóżka, cokolwiek by nie zasnąć i przekazać swojemu organizmowi wiadomość, że to już koniec spania!

 

4. Jeśli masz naprawdę spore problemy z porannym przebudzeniem, przy łóżku zostaw sobie szklankę soku i np. cukierka. Spożycie czegoś o konkretnym silnym smaku pobudzi i orzeźwi zmysły.

 

5. Zacznij dzień od ćwiczeń! Poranne ćwiczenia nie tylko pomogą ci szybciej się obudzić – dodadzą ci energii, rozbudzą twoje mięśnie, pobudzą krążenie, przyśpieszą metabolizm… Plusów jest naprawdę wiele więcej, przy okazji, jeśli nigdy nie mogłeś znaleźć czasu na ćwiczenia – poranek jest świetnym wyjście  Co do ćwiczeń rano, to sobiście polecam poranne rozciąganie, dynamiczne i statyczne, szybkie, proste, nie obciążające organimu – same pozytywy!

 

6. Jedz porządne śniadanie! Jeśli zaczynałeś dzień wyłącznie od kawy i papierosa i już parędziesiąt minut później mimo pobudzenia byłeś fizycznie i psychicznie ospały, masz odpowiedź dlaczego. Pewnie nie raz słyszałeś powiedzenie „Śniadanie powinno być książęce, obiad królewski, a kolacja żebracza”, a rodzice i nauczyciele mówili Ci, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, może cię to zaskoczyć, ale to całkowita prawda
Porządny posiłek o poranku to nie tylko kop energetyczny i odżywczy dla naszego organizmu, dobre śniadanie to też gwarancja zdrowia, wpływa dobrze na przemianę materii, pozwala kontrolować wagę. Zaleca się by poranek zacząć posiłkiem zawierającym białko, owoce, warzywa, nabiał i pieczywo – najlepiej pełnoziarniste. Całkiem dobrym zestawem jest więc miska musli, typowa kanapka z szynką i szklanka soku Wariacji jest naprawdę wiele i każdy znajdzie coś zdrowego i odpowiadającego kubeczkom smakowym.

 

7. Na koniec znalazłem rzecz moim zdaniem najważniejszą, którą znalazłem całkiem niedawno a zapewnia świetne rezultaty.
Chodzi o wstawanie według faz snu, nie jestem zbyt głęboko w tym temacie, ale muszę przyznać, że to po prostu działa Jak się do tego stosować? To proste, wystarczy “wyliczyć” swój sen na stronie http://sleepyti.me/ i pójść spać według wyniku, pamiętając, że kalkulator pokazuje kiedy mamy już zasnąć, więc powinniśmy położyć się do łóżka odpowiednie wcześniej. Jeśli masz telefon z Androidem możesz użyć aplikacji Sleep As Android.

Stosując się do tych wskazówek możesz mieć niemal gwarancję dobrego poranku, więc naprawdę polecam je zastosować, jeśli pobudka nie jest Twoją mocną stronę! 
Jeśli masz własne sposoby i porady podziel się w komentarzach, lub na naszym forum.

 

Dołącz do naszej sportowej rodziny: WorkoutAthletes.com/Forum

 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...