Jak jeździć na rowerze dłużej, dalej i szybciej?
Kochamy jazdę rowerem i chcemy jeździć dłużej, dalej i szybciej. Brak wystarczającej kondycji psuje zabawę. Jeszcze zima, sezon rowerowy dopiero się rozkręci. Jest sporo czasu by trenować. Ale jak trenować? Tutaj znajdziecie kilka porad. Sami je stosujemy i z sezonu na sezon jeździmy dalej i szybciej.
Zima rozleniwia. Niskie temperatury odstraszają od jazdy rowerem. Mało komu udaje się utrzymać formę jaką miał w środku lata, gdy śmigał po kilka godzin dziennie. Czas wziąć się do roboty! Szczególnie jeśli znudziło Ci się jeżdżenie wokół komina i masz zamiar wystartować w tym roku w jakimś maratonie lub wyścigu kolarskim.
Sprawdź nasze Plany Treningowe - Za jedyne 49zł
1. Regularność
Podstawą każdego treningu jest regularność. Bez niej ciężko rozwijać swój organizm. Staraj się jeździć kilka razy w tygodniu. Nie muszą to być długie przejażdżki. Lepiej jeździć trzy razy w tygodniu po jedną godzinę, niż raz w tygodniu trzy godziny.
2. Powoli zwiększaj obciążenie
Nie od razu Rzym zbudowano. Podobnie jest z kondycją. Zacznij tygodniowy plan od dystansów i obciążeń jakie na pewno jesteś w stanie wykonać. Gdy uda się zrealizować plan, jest większa motywacja do dalszego trenowania. Nie można przesadzić. Za dużo jazdy, ze zbyt dużym obciążeniem, wywoła efekt odwrotny od zamierzonego. Zmęczony organizm ma gorsze wyniki. Nie o to nam chodzi.
Jeśli zdecydujesz się na wzmocnienie treningu, to powiększaj tylko czas jazdy/dystans lub tylko obciążenie. Nigdy jedno i drugie jednocześnie. Musisz sprawdzić jak zareaguje twój organizm. Nie wolno przesadzić. Obciążenie możesz zwiększyć dodając do ulubionej trasy jakiś nowy podjazd lub dwa. Pamiętaj by po bardzo ciężkim dniu jazdy zaplanować odpoczynek i regenerację organizmu.
3. Pamiętaj o regeneracji
Jazda codziennie na maksimum możliwości, to bardzo zły sposób na poprawienie kondycji. Długo nie wytrzymasz. Efekt będzie odwrotny. Mocne obciążenie mięśni powoduje, że organizm stara się je “poprawić”, tak by przy kolejnym treningu było im łatwiej. Na tym polega cała magia treningu. Do tego potrzebny jest odpoczynek, pozwalający na regenerację i wzmocnienie. Można zaryzykować stwierdzenie, że kondycja Ci się poprawia kiedy odpoczywasz, a nie kiedy trenujesz
4. Zrób plan
Twój plan nie musi być bardzo rozbudowany i szczegółowy. Chodzi raczej o takie ustawienie jazd by przeplatały się te z mniejszą intensywnością z tymi z większą intensywnością. Przewidywanie dni przeznaczonych na regenerację. Plan ułatwi także dopasowanie treningu do codziennych obowiązków. Pogoda jest czynnikiem który warto brać pod uwagę. Treningi w deszczu to nic przyjemnego. Zaplanuj odpoczynek w deszczowe dni.
Planowanie to też rejestrowanie tego co robimy. Gdy masz zanotowane ostatnie treningi, szybko możesz się zorientować co Ci służy, a co nie. Gdy czujesz się zmęczony, zerkasz na notatki i możesz poprawić plan, by trochę odpocząć i uniknąć przemęczenia w kolejnych tygodniach. Ułatwia to poznanie możliwości własnego organizmu i dopasowanie treningu.
5. Trening to przyjemność
Pamiętaj, że jazda na rowerze ma sprawiać przyjemność. Dlatego na niego kiedyś wsiadłeś. Nie tylko po to by trenować! Zwiedzaj lub oglądaj miejsca w których pedałujesz. Zatrzymaj się w ładnej miejscowości na dobrą kawę lub ciastko. Pojeździj z rodziną i bliskimi lub innymi kolarzami. Baw się rowerem. Inaczej szybko stracisz zapał do trenowania i kolarstwa.
Dołącz do naszej sportowej rodziny: WorkoutAthletes.com/Forum
0 komentarzy
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia