Jump to content
Workout Athletes

Nadciśnienie, groźny zabójca


Angela

290 views

 Share

Co roku niespełna 40 000 osób umiera z powodu chorób układu krążenia. Ponad 50% tych zgonów to efekt nadciśnienia tętniczego.

 
Układ krążenia, system żył i tętnic rozprowadzający krew do każdego zakątka naszego ciała. W ciągu godziny przez serce przetłaczane jest 350 l  krwi, która jak można się domyślić pełni ważne funkcje w naszym ciele. M.in. transportuję tlen, substraty odżywcze, usuwa dwutlenek węgla, broni nasz organizm przez przed wirusami. 

Coraz więcej ludzi zmaga się z zaburzeniami układu krążenia, głównie jest to nadciśnienie tętnicze, które nawet u młodego człowieka już nie wzbudza zdziwienia. Osoby trenujące siłowo są w większym stopniu narażone na tą przypadłość. Podczas ciężkiego treningu ich ciśnienie skurczowe może wzrastać powyżej normy jaką jest 20-30 mmHg. Skutkować to może podwyższeniem się ciśnienia na stałe, co prowadzić będzie do przerostu lewej komory sercowej. W efekcie czego wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia  zawału serca czy np. udaru mózgu.
 

 

120/80 mmHg
idealne ciśnienie tętnicze u młodej osoby w stanie spoczynku

 

 
 Najlepszym sposobem na obniżenie ciśnienia jest trening tlenowy taki jak np. bieganie, ćwiczenia na orbitreku, ergometrze bądź jazda na rowerze. Zalecane są one osobom cierpiącym na tą dolegliwości, bez względu na to czy trenują siłowo czy też nie. Jest jeszcze jeden sposób, wydawać by się mogło, dziwny, bo jest nim trening z ciężarami. Różnica polega na tym, że stosujemy niewielkie obciążenie, wykonując duże liczby powtórzeń (20-30 powtórzeń w serii). Jest to zwyczajnie trening siłowo-wytrzymałościowy. Także skuteczny przy obniżaniu ciśnienia. Warto również trening uzupełnić zdrową dietą, eliminując złe tłuszcze, a dodając duże ilości warzyw. 
 
nadciśnienie
 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...