Jump to content
Workout Athletes

Kim tak na prawdę jest trener personalny?


Michal

39 views

 Share

Czy warto ćwiczyć z trenerem personalnym?

Mam nadzieję że dzisiejszym wpisem uda mi się pokazać wam kim jest trener i czy warto podjąć z nim współpracę. Słowem wstępu warto nadmienić, że osoba z tytułem trenera to tak naprawdę połączenie kilku zawodów w jednym.

Kim jest więc trener personalny? Jest to osoba która pomoże Ci osiągnąć zamierzone cele związane z modelowaniem swojej sylwetki, ale czy aby tutaj kończy się jego rola?

Na ogół głównym zadaniem trenerów faktycznie jest przeprowadzenie swoich podopiecznych przez treningi do wymarzonej figury, ale to tylko główny cel, pozwól więc że przybliżę Ci nieco inne role jakie powinien spełniać trener.

 

  • Dietetyk– już podczas pierwszej przygody z fitnessem usłyszysz że modelowanie sylwetki to w dużej mierze dieta, zaś trening to dodatek. Jest w tym trochę prawdy, jednak samą dietą bez treningu dużej masy mięśniowej nie zbudujesz, a zrzutka nadprogramowych kilogramów może nie przebiegać dokładnie po Twojej myśli. Tutaj właśnie wkraczają trenerzy. O ile nie każdy z nich jest dietetykiem, to możesz mieć pewność, że o żywieniu w sporcie coś wie. Trener nie tylko może ułożyć dietę pod Twoje cele, ale  także może zmienić Twoje nawyki żywieniowe, lub w niektórych przypadkach zaproponuje pewne zasady żywienia. Tutaj jednak sprawa się nie kończy, istnieje wiele osób które przez wzgląd na różne choroby nie mogą sobie pozwolić na konkretne diety, tutaj także z pomocą przyjdzie dobry trener, który zaproponuje rozwiązania pozwalające na zachowanie szczupłej sylwetki przy rygorystycznych dietach zdrowotnych.
  • Psycholog / motywator – kiedy zabraknie Ci już energii, a na samą myśl o treningu będziesz odczuwać zmęczenie trener także pomoże. Wielu z nich dysponuje wiedzą o narzędziach motywacyjnych z różnych dziedzin takich jak: psychologia, NLP, czy nawet mowa ciała. Z dobrym trenerem godziny spędzone na ćwiczeniach często miną jak zabawa, a także pozwolą zapomnieć o problemach życia codziennego. Pamiętaj że współpracując z taką osobą będziesz ją widywać kilka razy w tygodniu lub w miesiącu, więc prawdopodobnie bardzo szybko zaczniecie mówić sobie po imieniu i rozmawiać nie tylko na tematy ze sportem i trenowaniem.

  • Manager– decydując się na współpracę z trenerem będziesz ćwiczył według pewnych założeń. Szczególnie nowe osoby nie rozeznane w świecie fitnessu często popełniają szereg błędów w zaplanowaniu swoich treningów. Trener zajmie się tym za Ciebie. Ułoży Ci plan, który pozwoli na realizację Twojego celu. Zaplanuje on twój trening, powie kiedy czas na zmianę ćwiczeń, nauczy Cię wiele o własnym ciele, ale przede wszystkim wskaże ci drogę do twojego sukcesu.

  • Trener– czyli specjalista od ćwiczeń. Pokaże jak ćwiczyć, wytłumaczy właściwą technikę, a w razie potrzeby skoryguje Cię podczas treningu. Same ćwiczenia to jednak nie wszystko – wielu z trenerów zna się także na rehabilitacji, oraz korekcji wad postaw. Nie ważne czy będziesz już w formie, czy dopiero będziesz zaczynał, trener dopasuje plan pod twoje możliwości i przede wszystkim wyznaczy realny czas, jaki będzie Ci potrzebny do osiągnięcia celu.

    Mam nadzieję że udało mi się zarysować Ci podstawowe role, jakie powinien spełniać dobry trener personalny. Na różnych siłowniach czy też w klubach znajdziesz całe wachlarze ofert  ćwiczeń z trenerami o różnych specjalizacjach, ważne by znaleźć trenera który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Powracając więc do pytania z początku artykułu mam nadzieję że udało mi się na nie odpowiedzieć, a także przekonać że zdecydowanie warto!

 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...