Skocz do zawartości
Workout Athletes

Napoje izotoniczne – dlaczego ich nie potrzebujesz?


Michal
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Organizm człowieka każdego dnia traci pewną ilość wody i minerałów. Podczas treningu ten proces zachodzi znacznie szybciej, co może w skrajnych przypadkach prowadzić do utraty przytomności.

Nic dziwnego, że większość biegaczy zabiera ze sobą butelkę wody, lub jeszcze częściej, modny napój izotoniczny.

 

Napoje izotoniczne mają odpowiednią osmolarność, dlatego wchłaniają się do organizmu zaraz po przyjęciu.
Czy ma to znaczenie podczas umiarkowanego wysiłku? Naszym zdaniem, nie.

Jeśli biegasz amatorsko, prawdopodobnie nie potrzebujesz napojów izotonicznych w trakcie treningu.
40 minutowy trening w umiarkowanej temperaturze nie spowoduje odwonienia, które będzie na tyle silne, że trzeba będzie uzupełniać płyny. Z tego powodu, osoba inwestująca w system nawadniający mimo tego, że dopiero zaczyna biegać, może wzbudzić u kogoś bardziej zaawansowanego jedynie uśmiech.
 
Jednym ze wskaźników tego, że powinieneś uzupełnić niedobór wody, jest pocenie się. Jeśli biegłeś tylko przez kilka minut w niezbyt wysokiej temperaturze, raczej nie dojdzie u Ciebie do tego efektu, co oznacza, że nie musisz uzupełniać niedoboru wody. Inaczej jest w lecie, gdy biegasz w temperaturze 30 stopni i ciągle wycierasz twarz z potu - wtedy nawodnienie jest konieczne. Okazuje się jednak, że nie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest kolorowy napój.

 

Jak zadbać o tanie nawodnienie

Nawodnienie jest konieczne wtedy, gdy biegamy na dłuższych dystansach i w upale. Dobrym uzupełnieniem wody i węglowodanów są soki owocowe rozrobione pół na pół z wodą, które mają odpowiednie stężenie. Możesz do tej mieszaniny dodać także łyżeczkę soli, wyrównującej osmolarność roztworu. Można do niego dodać także kwasek cytrynowy lub inne dodatki, które poprawią smak mieszaniny i będą dawały efekt odświeżenia.

 
Tanim rozwiązaniem jest także zakup napoju energetycznego w formie proszku lub granulatu do rozpuszczania w wodzie. Jest on o wiele tańszy, niż napoje w butelkach i ma lepszy smak, niż kupowane napoje. Minusem napojów w proszku, kupowanych w hurtowych ilościach jest to, że jeśli ich smak nie będzie nam odpowiadał, będziemy na niego skazani przez kilka następnych tygodni. Z tego powodu, warto najpierw kupić kilka porcji takiego napoju w saszetkach, a gdy nam posmakuje, zamówić większe opakowanie.

Można go zabrać na przykład na siłownię czy na daleką wyprawę rowerową i następnie wsypać go do butelki z niegazowaną wodą. Warto sprawdzić skład takiego napoju przed zakupem – niektóre z nich zawierają bardzo dużo węglowodanów, które nie są wskazane dla osób w okresie redukcji.

 

Naszym zdaniem, większość osób, które trenują, spokojnie może obyć się zarówno bez napojów izotonicznych, jak i bez zabierania na trening wody. Rzeczywista utrata wody w czasie treningu jest w większości przypadków na tyle mała, że nie ma konieczności jej uzupełniania w specjalny sposób. Jeśli jednak uprawiasz sport wymagający długotrwałego wysiłku i trenujesz w wysokich temperaturach, musisz zwrócić większa uwagę na swój bilans wodny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 0
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne dni

Top użytkownicy w tym temacie

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...