Skocz do zawartości
Workout Athletes

Choroba Hashimoto – jak ją wykryć


Michal
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dwie najczęściej występujące choroby tarczycy to jej nadczynność i niedoczynność. Choroba Hashimoto jest znacznie trudniejsza do zdiagnozowania, bo daje wiele różnych objawów.

Choroba Hashimoto - na czym polega?
Choroba Hashimoto jest spowodowana reakcją autoimmunologiczną, która niszczy tkankę tarczycy. Powoduje ona takie objawy, jak:

  • depresja
  • zmęczenie
  • osłabienie
  • zły nastrój
  • wypadanie włosów
  • problemy z zajściem w ciążę

Osoby, które chorują na Hashimoto, borykają się z zaparciami i nadwrażliwością na zimno, bardzo często są też senni. Te objawy wskazują na niedoczynność tarczycy, ale zwykle wole albo się nie pojawia, albo ma guzowaty kształt.
Może dochodzić także do problemów z przełykaniem. Komórki organizmu atakują tarczycę, ale ten organ często nie jest w stanie się odbudować. Można wtedy zauważyć wzrost poziomu TSH we krwi. Jednoznaczną diagnozę daje dopiero pobranie wycinka tarczycy podczas biopsji.

Jak leczy się tę chorobę?
W Hashimoto najgorsze jest to, że nie wiemy tego, jakie są przyczyny choroby i leczenie jest zwykle objawowe. Choroba ma prawdopodobnie pochodzenie genetyczne, ale jako jej przyczynę podaje się także:

  • stres
  • nieprawidłową pracę układu immunologicznego
  • problemy z niedoborem jodu

Choroba prowadzi do stanu zapalnego, którego można pozbyć się dzięki leczeniu sterydami. Takie leczenie może być stosowane jedynie sporadycznie, bo osłabia organizm. Leczenie polega na podawaniu brakujących hormonów tarczycy.

Uwaga na otyłość
Charakterystycznym objawem dla Hashimoto jest wzrastanie masy ciała. Zależy ona w dużej mierze od pracy Twojej tarczycy, a jeśli wydziela ona zbyt mało hormonów, metabolizm zwalnia. W takiej sytuacji należy zmniejszyć porcje jedzenia i dbać o więcej ruchu, bo w przeciwnym przypadku będziesz tył. Konieczna jest także regularna kontrola masy ciała, a jeśli nie jesteś w stanie poradzić sobie z otyłością, wizyta u dietetyka.

Jod - pierwiastek konieczny do życia
Jod to pierwiastek, który jest niezbędny dla prawidłowej pracy tarczycy. Niedobór tej substancji prowadzi do różnych chorób, w tym między innymi Hashimoto, dlatego warto raz na jakiś czas wyjechać nad morze i jeść owoce morza. Sól jodowana to najtańsze źródło tej substancji. Hashimoto w niektórych formach wymaga suplementowania jodem, a w innych zachodzi konieczność jego unikania. Warto dowiedzieć się tego bardzo dokładnie w czasie konsultacji z lekarzem. Choroba ma charakter przewlekły i nauka jeszcze nie zna skutecznej metody jej leczenia.

Hashimoto a ciąża
Choroby autoimmunologiczne są bardzo groźne w okresie ciąży. Hashimoto może powodować problemy z zajściem w ciążę oraz częste poronienia. Dzieje się tak dlatego, że Hashimoto towarzysza inne zaburzenia odporności, które wpływają na nieprawidłową adaptację organizmu matki i płodu.

Czasem dochodzi do podobnego procesu, jak ten, który powstaje przy odrzuceniu przeszczepu. Choroba Hashimoto nie jest do końca poznana i naukowcy wciąż zastanawiają się, co zrobić, by ją skutecznie leczyć. Miejmy nadzieję, że powstaną metody leczenia, które pozwolą na trwałe wyleczenie Hashimoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 0
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne dni

Top użytkownicy w tym temacie

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...