Jump to content
Workout Athletes

Street Workout – FBW vs SPLIT


Dynloth

142 views

 Share

Street Workout – FBW vs SPLIT

W dzisiejszym artykule omówimy sobie dwie podstawowe metody Treningowe takie jak FBW – czyli na każdym treningu angażujemy mięśnie całego ciała i SPLIT – gdzie dzielimy treningi poszczególnych partii mięśniowych na dni. Do każdej metody ułożymy plan treningowy i opiszemy jej plusy i minusy. Metod treningowych tak na prawdę jest wiele, ale pozostałe metody omówimy w innym artykule. Zaczynajmy.

wa2.png.8a78c8a44850f259eaf07ba732f4e1f0
Sprawdź nasze Plany Treningowe - Za jedyne 49zł

Trening FBW w Street Workout 

Jak sama nazwa mówi – Full Body Workout, czyli trening całego ciała. Koncepcja tej metody polega na treningu składającym się z ćwiczeń które angażują wszystkie partie mięśniowe. Przyjęło się, że jest to dobra metoda dla osób początkujących (jak i tych którzy wracają po długiej przerwie, czy kontuzji), ze względu na rozruch wszystkich mięśni które są angażowane na każdym treningu, standardowa ilość treningów w FBW to trzy razy w tygodniu – dzięki czemu każda partia mięśniowa trenowana jest trzykrotnie na tydzień. Metoda ta świetnie się sprawdzi dla osób które mają mało czasu na trening, z przyczyn prywatnych lub trenowania dodatkowo innych sportów. 

Plusem FBW jest to, że treningi nam się nie znudzą ze względu na możliwość dobrania różnorodnych ćwiczeń na każdej jednostce treningowej. Na każdym treningu poruszamy wszystkie partie, ale co trening mogą to być różne ćwiczenia, a wiemy że Street Workout ma ich szeroką gamę do wyboru. Nawet jeżeli jeden trening w tygodniu nam wypadnie z jakiś przyczyn to i tak mamy każdą partię mamy zrobioną dwa razy w tygodniu. 

Podstawowym minusem tej metody to słaba możliwość skupienia się nad treningami konkretnej partii mięśniowej, np w przypadku gdy chcemy bardziej popracować nad partią mięśniową, która odbiega od całej sylwetki. 

Przykładowy trening FBW w Street Workout

PONIEDZIAŁEK:(KLATKA+TRICEPS+PLECY+BICEPS+BARKI+PRZEDRAMIE+UDA+ŁYDKI+ABS)

WTOREK: wolne 

ŚRODA: (KLATKA+TRICEPS+PLECY+BICEPS+BARKI+PRZEDRAMIE+UDA+ŁYDKI+ABS)

CZWARTEK: wolne

PIĄTEK: (KLATKA+TRICEPS+PLECY+BICEPS+BARKI+PRZEDRAMIE+UDA+ŁYDKI+ABS)

Trening SPLIT w Street Workout

W metodzie SPLIT, dzielimy partie mięśniowe ciała i łączymy w grupy od dwóch do trzech partii mięśniowym na jedną jednostkę treningową, najlepiej połączyć duża partię mięśniową z małą partią mięśniową.  Popularne połączenia to: Plecy + Biceps, Klatka + Triceps, Barki + Przedramię, Uda + Łydki. Natomiast brzuch można wykonywać cały na jednym treningu lub dodać sobie na koniec każdego treningu. To już zależy od preferencji danej osoby i nacisku na trening mięśni brzucha. Poprzez trenowanie jednej partii mięśniowej na treningu, gdzie przeważnie jest to jeden trening w tygodniu, to zwiększamy stymulację owej partii mięśniowej do wzrostu gdyż atakujemy ją kilkoma ćwiczeniami pod różnym kątem.  Poprzez trening dwóch, lub trzech partii mięśniowych na jednym treningu możemy się na nich bardziej skoncentrować. SPLIT nie jest polecany dla osób, które trenują Street Workout jako uzupełnienie swoich sportów np. sztuki walki, czy Pole Dance. 

Wadami tej metody jest to, że daną partię mięśniową trenujemy przeważnie raz w tygodniu i przez to możemy przegiąć z ilością ćwiczeń.  

Zaletą jest to. że możemy lepiej stymulować partię mięśniową większą ilością ćwiczeń na treningu niż w przypadku FBW. 

Przykładowy trening SPLIT w Street Workout

PONIEDZIAŁEK:(KLATKA+TRICEPS)

WTOREK: (ABS)

ŚRODA: (PLECY+BICEPS)

CZWARTEK: (BARKI+PRZEDRAMIĘ)

PIĄTEK: (UDA+ŁYDKI)

Co lepsze FBW czy SPLIT do treningów Street Workout? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która metoda z powyższych jest najlepsza, omówiliśmy podstawy zarówno jednej jak i drugiej metody. Wszystko zależy od predyspozycji i możliwości danej osoby. Jak ktoś może poświecić 2-3 treningi w tygodniu, no to zdecydowanie lepiej FBW, jak ktoś chce pracować nad sylwetką, żeby zbudować większe mięśnie i może na to przeznaczyć 4-5 treningów w ciągu tygodnia to lepiej SPLIT. Natomiast jeszcze lepszym rozwiązaniem jest przetestowanie powyższych metod na własnym ciele i sprawdzić co lepiej pasuje Wam jako trenującym i która metoda przynosi Wam lepsze efekty w zamierzonym celu. 

Artykuł napisany prostym językiem, aby mógł trafić do każdego, bez profesjonalnych sformułowań, czy tekstów skopiowanych z internetu.

Dołącz do naszej sportowej rodziny: WorkoutAthletes.com/Forum

 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...