Ruch ekscentryczny, koncentryczny i faza izometryczna. Co to takiego?
Ruch ekscentryczny, ruch koncentryczny i faza izometryczna nie mają nic wspólnego z mechaniką, budową silnika i podnośników hydraulicznych, bądź pneumatycznych. Są to zwroty opisujące trzy fazy pracy naszych mięśni.
Zdarzają się osoby, trenerzy, którzy opisując komuś dane ćwiczenie, używają zwrotów: ruch koncentryczny czy ekscentryczny, rzadziej izometryczny. Nie ma w tym nic złego, a nawet wskazane jest używanie profesjonalnego słownictwa. Problem w tym, że odbiorca często nie wie, o co chodzi i nie ma co mu się dziwić, bo nazwy te raczej nie kojarzą się z treningiem siłowym.
Więc jeśli jesteś osobą z krótkim stażem treningowym, możesz nie wiedzieć, co oznaczają tytułowe terminy. Kilka poniższych zdań powinno wyjaśnić sprawę. Jeśli nigdy nie słyszałeś tych zwrotów, zapamiętaj je i ich znaczenie, na pewno Ci się to przyda w przyszłości.
RUCH EKSCENTRYCZNY (ruch negatywny) – wydłuża, rozciąga mięsień.
Przykłady:
-Wyciskanie sztangi na ławce płaskiej leżąc (klatka) – ruch ekscentryczny występuje podczas opuszczania sztangi do klatki piersiowej.
-Podciąganie na drążku (plecy) – ruch ekscentryczny występuję podczas opuszczania tułowia.
-Uginanie ramion z hantlami (biceps) – ruch ekscentryczny występuje podczas prostowania ramion.
RUCH KONCENTRYCZNY (ruch pozytywny) – skraca, napina mięsień.
Przykłady:
-Wyciskanie sztangi na ławce płaskiej leżąc (klatka) – ruch koncentryczny występuje podczas wyciskania sztangi od klatki piersiowej.
-Podciąganie na drążku (plecy) – ruch koncentryczny występuje podczas podciągania tułowia ku górze.
-Uginanie ramion z hantlami (biceps) – ruch koncentryczny występuję podczas uginania ramion.
FAZA IZOMETRYCZNA – występuję, gdy mięsień jest napięty i nieruchomy.
Dokładniej mówiąc, jest to końcowa faza ruchu koncentrycznego, a więc maksymalne napięcie mięśnia, plus chwilowe przytrzymanie ciężaru w tej pozycji.
0 komentarzy
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia