Jump to content
Workout Athletes

Co to jest stretching?


Michal

37 views

 Share

 

Trenujesz, odchudzasz się, a może po prostu chcesz być zdrowy i dłużej zachować formę? Każdego dnia poświęć chwilę na ćwiczenia rozciągające, które wspomagają wysmuklanie sylwetki, pozwalają na lepsza budowę masy mięśniowej, relaksują i odprężają.

Czym jest stretching?

Streching, bo tak popularnie określa się zestaw ćwiczeń rozluźniających, to trening rozciągający mięśnie wykonywany przy relaksującej muzyce. Streching najczęściej wykonują panie, uczestnicy zajęć jogi czy pilatesu. A powinien każdy, kto ma styczność ze sportem i kto chce dbać o swoje zdrowie i ciało. Codzienne rozciąganie będzie zalecane także osobom, które spędzają długie godziny w jednej pozycji, np. siedzącej przy komputerze.
Streching ma bardzo dobry wpływ na nasze ciało. Uelastyczni je, wysmukla, rozciąga i zwiększa ruchomość stawów oraz gibkość.

wa2.png.8a78c8a44850f259eaf07ba732f4e1f0 Sprawdź nasze Plany Treningowe - Za jedyne 49zł

Stretching statyczny i dynamiczny

Wyróżniamy dwa rodzaje strechingu: dynamiczny i statyczny. Ten pierwszy zalecany jest osobom regularnie trenującym, sportowcom oraz bardziej zaawansowanym amatorom. Dla pozostałych polecamy streching statyczny, mniej kontuzyjny, ale równie efektywny. Trening polega na wykonywaniu ćwiczeń rozciągających.

Przykładowe ćwiczenia

Zadbaj o to, aby atmosfera przy wykonywaniu treningu sprzyjała relaksowi i pracy. Załóż luźną, sportową odzież, która nie będzie krępowała twoich ruchów. Trening możesz wykonywać każdego dnia. Pamiętaj, że po bieganiu czy ćwiczeniach na siłowni rozciąganie także jest konieczne.

Ćwiczenie 1.

Stań w lekkim rozkroku. Ręce wyprostuj i unieś do góry, wspinając się na palce i wybuchając biodra. Rozciągaj mięsnie brzuch, pleców i klatki piersiowej. Wytrzymaj w tej pozycji około 10 skud, po czym powoli powróć do pozycji wyjściowej i wykonaj powolny skłon w przód. Wytrzymaj w skłonie około 10 sekund. Ćwiczenie powtórz 3-5 razy.

Ćwiczenie 2.

Usiądź na podłodze, nogi miej w rozkroku. Ręce wyciągnij przed siebie po czym rozłóż na boki lekko ugięte w łokciach. Odchyl ręce do tyłu, wypnij klatkę piersiową do przodu i wytrzymaj tak kilka sekund. Ćwiczenie powtórz 3-5 razy.

Ćwiczenie 3.

Siedząc w pozycji z poprzedniego ćwiczenie wykonaj koci grzbiet, Ręce wyprostuj i spleć dłonie. Głowę schowaj miedzy ramiona, plecy wypchnij do tyłu. Po 10 sekundach wróć do pozycji wyjściowej powtarzaj ćwiczenie około 3-5 razy.

Ćwiczenie 4.

Połóż się na plecach. Nogi zegnij w kolanach i przyciągnij do klatki. Lewa stopę oprzyj o prawe kolano, prawą rękę połóż pod udo, a lewą na lewym kolanie. Prawa nogę przyciągnij jak najbliżej siebie, a lewe kolano odpychaj. Wytrzymaj w tej pozycji około 10 sekund, po czym wróć do leżenia, odczekaj chwilę i powtórz ćwiczenie z ugięciem drugiej nogi. Na każdą nogę wykonaj 3-5 powtórzeń.

Dołącz do naszej sportowej rodziny: WorkoutAthletes.com/Forum

 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...