Jump to content
Workout Athletes

Wiedza - Artykuły

 • entries
  125
 • comments
  12
 • views
  6,832

Contributors to this blog

Parkour – sztuka poruszania się i pokonywania przeszkód


Trip

55 views

 Share

Parkour to sztuka przemieszczania się, poruszania się naprzód i pokonywania barier stojących na przeszkodzie. Jest to forma aktywności pochodząca z Francji. „Podczas biegania, wyznaczałem sobie punkt, który był moim celem i mówiłem sobie: „Mam zamiar się tam dostać. Chcę dojść bezpośrednio tam. Chcę znaleźć się tam szybko i nic mnie nie zatrzyma” – mówił twórca parkour David Belle. Ideą tej aktywności jest pokonywanie przeszkód stojących na drodze w jak najszybszy i przy tym najefektowniejszy sposób.

Czym jest parkour?

Nazwa parkour pochodzi od francuskiego słowa parcours oznaczającego – trasa, przebieg, droga. To aktywność fizyczna polegająca na jak najszybszym pokonaniu trasy, na której występują przeszkody w postaci murów, barierek, schodów, drzew itp. Celem dyscypliny jest poszukiwanie szybkich i przy tym efektywnych rozwiązań przy pokonywaniu przeszkód.

Parkour należy rozpatrywać jako całość biegu, a nie zbiór luźny, pojedynczych technik. Nie należą do niego techniki akrobatyczne, choć często bywają do niego zaliczane. Osoba uprawiająca tę aktywność to traceur (chłopak) i traceuse (dziewczyna). Liczba dziewczyn trenujących ten sport jest względnie niska w porównaniu do płci przeciwnej. Ale też są świetne! 

wa2.png.8a78c8a44850f259eaf07ba732f4e1f0 Sprawdź nasze Plany Treningowe - Za jedyne 49zł

Skąd taka popularność?

Parkour to bardzo spektakularny i widowiskowy sport. Aktywność fizyczna szybko rozprzestrzeniła się po świecie dzięki emisji kultowych filmów Luca Bessona „Yamakasi - współcześni samurajowie” i „Yamakasi 2: Synowie wiatru” oraz filmów „13 Dzielnica” i „13 Dzielnica ultimatum” z Davidem Bellem, uznanym za twórcę parkour. Spektakularne pościgi i efektowne ucieczki w filmach akcji uczyniły ten sport popularnym. 

Aktywność ta zaczęła być popularna we Francji pod koniec lat dziewięćdziesiątych i z roku na rok przybywa zarówno uprawiających jak i podziwiających ten sport. Parkour został doceniony także w świecie marketingu – często widujemy traceurów w reklamach producentów różnych branż, a także w wideoklipach, w których wykorzystywany jest efektowny bieg.

Parkour często bywa mylony z freerunem, który jest jedną z jego odmian stworzoną przez Sebastiana Faucana. Faucan wystąpił w dwóch filmach dokumentalnych „Jump Londyn” i „Jump Britain”, które spopularyzowały tę aktywność w Wielkiej Brytanii. Sport ten nie zawsze jest dobrze odbierany przez władze miast, które zakazują skakać i uprawiać parkour w publicznych miejscach. Tak jest np. w brytyjskim Moreton, a także w Stanach Zjednoczonych, gdzie nałożony został całkowity zakaz uprawiania tego sportu w najpopularniejszej nowojorskiej miejscówce traceurów.

Pokonywanie przeszkód i trenowanie parkour staje się też coraz popularniejsze w Polsce, o czym świadczy duża ilości stron internetowych i forów dyskusyjnych poświęconych tej tematyce, a także spora liczba filmów z wyczynami traceurów na portalach wrzutowych. Poniżej przykład. 

 

Jak zacząć ćwiczyć?

Jeśli chciałbyś rozpocząć trenowanie parkour, powinieneś przede wszystkim zrozumieć kilka zasad.

Aby zostać traceurem musisz z pewnością poświęcić bardzo dużo czasu na treningi. Jest to sport efektowny i widowiskowy, wymaga więc ogromnego wkładu pracy. Techniki pokonywania przeszkód są efektowne, jeśli traceur wykona je z płynnością i lekkością. Jeśli zdecydujesz, że chcesz spróbować treningu parkour, musisz dowiedzieć się, jak się za to zabrać. Wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć trening to przede wszystkim chęci i determinacja. Nie potrzebujesz specjalnego miejsca i ubrania – wystarczą wygodne buty do biegania i luźny strój nieograniczający ruchów, a do ćwiczeń potrzebne są elementy miejskiej architektury – schody, ławka, murek itp. lub przeszkody występujące naturalnie w środowisku np. drzewa, żywopłoty, krzaki. Nie potrzeba też specjalnych akcesoriów – wystarczy ciężar własnego ciała.

Dyscyplina ta wykorzystuje naturalne umiejętności człowieka takie jak bieganie czy skakanie. Uprawiający Parkour zgodnie twierdzą, że to sport dla bardzo wytrwałych i pomysłowych ludzi, potrzebna jest także ogromna dawka samozaparcia. Bez determinacji nie osiągniesz poziomu widzianego na filmach. Warto jest zacząć uprawiać ten sport w grupie, korzystać z doświadczenia osób mających za sobą pierwsze kroki.

Pokonywanie strachu i sztuka ucieczki

Traceurzy podkreślają, że najtrudniejszą rzeczą w robieniu postępów jest pokonanie strachu. Ludzkie mechanizmy obronne sprawiają, że na początku bieganie i skakanie przez przeszkody wcale nie jest tak naturalne, jak by się mogło wydawać. Problemem, gdy rozpoczyna się trening parkour, zawsze jest strach przed zranieniem i pokonaniem przeszkody. Traceur musi pokonać wiele psychicznych lęków, a wraz z systematycznym treningiem i podnoszeniem poziomu wzrasta zaufanie do samego siebie i przez to konfrontacja z lękiem jest łatwiejsza. Parkour można określić jako „sztukę ucieczki”. Trenujący w sytuacji zagrożenia mają wiele alternatyw. Wszelkie barierki i przeszkody umożliwiają traceurom wymknięcie się i skuteczną ucieczkę. Twórcy i uprawiający sport widzą w parkour coś więcej niż tylko sport ekstremalny, to dla nich także filozofia, polegająca na łamaniu własnych barier i przeszkód nie tylko fizycznych, ale także psychicznych.

Rozpocznij trening

Na początku warto zadbać o swoją kondycję, poprawiającą wytrzymałość organizmu. Bardzo ważny jest także trening siłowy i ćwiczenie wszystkich partii ciała. Uprawiający ten sport podnoszą ciężar własnego ciała za pomocą rąk i ramion, intensywnie pracują nad siłą górnych partii ciała. Bez mocnych nóg także niewiele zdziałasz. Konieczne będą więc ćwiczenia siłowe na nogi, brzuch i ramiona, treningi z hantlami, ale także czołganie się, utrzymywanie równowagi, wiszenie na drążkach. Aby nie nabawić się kontuzji, warto ćwiczyć i rozgrzewać nadgarstki i kostki. Na początku musisz skoncentrować się na treningu fizycznym, bo to jest podstawa do reszty trenowania. Sporty takie jak wspinaczka, lekkoatletyka, gimnastyka czy sztuki walki ułatwiają trening i pozwalają poruszać się efektowniej.

Trenujący parkour radzą słuchać własnego ciała i realnie postrzegać jego możliwości. Gdy zrozumiesz ogólne zasady trenowania i dowiesz się, do czego zdolne jest twoje ciało, dopiero wtedy możesz do swoich możliwości dostosować ćwiczenia techniczne z przeszkodami. Trzeba patrzeć realnie i zachować zdrowy rozsądek.

Po treningu siłowym przychodzi czas na trening techniczny skupiający się nie tyle na sile, co na koordynacji i precyzji. Trenujący ten sport doradzają, by zaczynać od rzeczy małych i systematycznie podnosić poprzeczkę. Należy przede wszystkim słuchać swojego ciała i w razie wątpliwości powtarzać ćwiczenia na nowo i powoli. Dobry traceur powinien umieć surowo ocenić sytuację, oszacować odległości, umiejętności i poziom ryzyka, aby nie zrobić sobie krzywdy. Pośpiech zwiększa ryzyko kontuzji. Poszczególne techniki przemieszczania się wymagają określonego poziomu siły, a także sprawności, by były wykonywana efektywnie. Jeśli zdecydujesz się trenować, musisz liczyć się z tym, że trzeba będzie poświęcić dużo czasu na naukę i ćwiczenie każdego ruchu. Jak podkreślają traceurzy, trening fizyczny jest ciężki i męczący, a osiągnięcie korzyści zabiera mnóstwo czasu i wysiłku.

Co da Ci parkour?

Parkour to dużo więcej niż sport. Tu łączy się ciało, duch i kontrola. Uprawiający tę aktywność twierdzą, że ten sport pozwala:

 • odkryć potencjał własnego ciała
 • umożliwia rozwój sprawności fizycznej
 • poprawia koordynację
 • poprawia wytrzymałość
 • rozwija siłę woli, determinacji
 • zwiększa pewność siebie
 • dodaje odwagi
 • pozwala odnaleźć siebie
 • uczy samokontroli
 • pozwala czuć się silniejszym
 • wymaga ciągłej rozwagi
 • pozwala przezwyciężać bariery psychiczne
 • angażuje wszystkie fizyczne możliwości ludzkiego ciała
 • pozwala poczuć się wolnym
 • uczy spostrzegawczości
 • zwiększa zwinność

 
Dołącz do naszej sportowej rodziny: WorkoutAthletes.com/Forum

 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...