Jump to content
Workout Athletes

Największy mit o spalaniu tłuszczu na brzuchu


KarolBike

47 views

 Share

 Pytanie, które słyszy chyba każdy trener „jak spalić tłuszcz na brzuchu” poznaj jaka jest odpowiedź.

     W swojej pracy trenerskie oprócz pokonywania barier fizycznych jakie stawia nam nasze ciało jest pokonywanie barier psychicznych, głęboko zakorzenionych błędnych przekonań na temat efektywnego treningu.  Jednym z takich najczęstszych, nieprawdziwych przekonań jest myśl, iż izolowane ćwiczenia skierowane na mięśnie brzucha powodują spalanie tkanki tłuszczowej na brzuch. Sprawę dodatkowo komplikuje powszechnie otaczająca nas reklama rzekomo magicznych trenażerów, metod treningowych jak np: 6 Weidera przekonująca nas,  iż jest to jedyna i skuteczna droga do pięknego i płaskiego brzucha. Trudno się tu nie dziwić, bo kiedy człowiek cały czas jest bombardowany takimi  informacjami zaczyna w nie wierzyć i w końcu uznaje je za prawdziwe. Dlatego, aby ci pomóc, dam ci prostą odpowiedź na największy chyba mit wszech czasów dotyczący spalania tłuszczu na brzuchu.

wa2.png.8a78c8a44850f259eaf07ba732f4e1f0 Sprawdź nasze Plany Treningowe - Za jedyne 49zł

    Często obserwuj jak ludzie dosłownie  codziennie katują swój brzuch w formie ćwiczeń izolowanych: skłonów, spięć, rotacji tułowia i innych, myśląc że takie działania mają wpływ na zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej na brzuchu.  Prawda jednak w tym przypadku jest zupełnie inna. Większość osób myśli, że mięśnie brzucha powinno się trenować codziennie lub prawie codziennie. Mięśnie brzuch są jednak takimi samymi mięśniami jak inne, których trenowanie dzień w dzień konsekwentnie prowadzi do ich przetrenowania. Przetrenowanie z kolei powoduje osłabienie mięśni i może nawet obniżyć ich  masę mięśniową a to dla nie których, oznacza krok w tył.

    Dlatego mięśnie brzucha powinny być trenowane od 1-2 razy w tygodniu. Głównym zadaniem jakie pełnią role mięśnie brzucha jest min. ustabilizowanie tułowia podczas ruchu-ćwiczenia. Z kolei wykonywanie setki spięć na brzuch może wpłynąć negatywnie na naturalną pracę tych mięśni, w konsekwencji zaburzyć prawidłowy wzorzec ruchowy podczas wykonywania ćwiczeń czy innych codziennych czynności ruchowych.  Z kolei nieprawidłowe ustawienie tułowia, powoduje nieprawidłowy ruch a to  z  wiąże się z ryzykiem kontuzji.

    Jednym z podstawowych zadań jakie powinien spełniać skuteczny trening, kiedy chcesz spalać tłuszcz jest zwiększenie metabolizmu. Dlatego z uwagi na działanie małej grupy mięśniowej podczas izolowanych ćwiczeń tej partii mięśniowej, wykonywanie brzuszków ma znikomy wpływ na  tempo naszego metabolizmu. Potwierdzają to wyniki badań zamieszczone w Journal of Strength & Conditioning Research, gdzie badano wpływ 6 tygodniowego programu ćwiczeń  mięśni brzucha vs skład ciała. Wynikiem tych prac było, iż 6 – tygodniowy trening mięśni brzucha nie wpłynął na masę ciała, ogólny poziom tkanki tłuszczowej oraz tłuszcz wisceralny. Jedynie co zaobserwowano to wzrost wytrzymałości mięśni brzucha.

   

Dlatego wniosek wysuwa się sam,  iż głośno reklamowane urządzenia i systemy treningowe opierające się na izolowanej pracy mięśni brzucha są nieskuteczne w walce z tłuszczem na brzuchu. Nie jest również możliwe spalanie tłuszczu poprzez ćwiczenia izolowane czy dietę z poszczególnych partii naszego ciała.

    Najskuteczniejszą drogą do zmniejszenia poziomu tkanki tłuszczowej i płaskiego brzucha jest  połączenie  odpowiedniego treningu i odżywiania.  Dieta w tym przypadku, odpowiada za 70-80 % sukcesu  a trening za 20-30%.  Oczywiście odradzam tutaj stosowanie diet bardzo nisko energetycznych, które wiążą się z przykrymi konsekwencjami jak efekt jojo. Stosowania takich diet powoduje obniżenie masy mięśniowej co wiąże się z niższym poziomem metabolizmu, co automatycznie wpływa negatywnie na proces redukowania tkanki tłuszczowej.

  

Spalanie tłuszczu zachodzi w naszym ciele w  sposób bardziej globalny. Dlatego, aby maksymalnie pobudzić swój metabolizm powinieneś wykonywać ćwiczenia wielostawowe takie jak: przysiad, martwy ciąg, pompki, deski, podciągania, itp.  Największy czynnik  na spalanie tkanki tłuszczowej z poszczególnych części ciała ma nasz genotyp i nasza równowaga hormonalna. Pamiętaj jednak, że klucz do płaskiego i wyrzeźbionego brzucha leży w systematyczności stosowania podawanych tu zaleceń. Dlatego twoim celem powinno być odpowiednie odżywianie, trening i wytrwałość a sukces będzie tylko kwestią czasu.

 

Jak możesz działać już teraz:

1. Zmniejsz spożycie kalorii o 10-20%.  Obniż spożycie energii  o 250 kcal w przypadku kobiet i 500 kcal w przypadku mężczyzn. Pozwoli ci to w sposób zdrowy tracić ok. 0,5 kg tkanki tłuszczowej tygodniowo.

2. Zwiększ wydatek energetyczny. Dodanie do twojego treningu ćwiczeń aerobowych (jazda  na rowerze, bieganie) i anaerobowych (np. siłownia, sprinty, interwały) jest dobrym bodźcem powodując zwiększenie  metabolizmu.

3. Zwiększ swoją podstawową aktywność na co dzień. Wejdź po schodach zamiast używać windy. Do sklepu przejdź się pieszo. Zrób domowe porządki. Te wszystkie proste czynności mają bardzo duży wpływ na twój poziom spalonych kalorii, a więcej spalonych kalorii oznacza mniej tłuszczu w twoim ciele.

4. Spożywaj posiłki o niskim IG – indeks glikemiczny i dużej zawartości błonnika. W praktyce oznacza to spożywanie produktów,  które mają jak najmniejszy wpływ na wahania insuliny.

5. Jedz produkty jak najmniej przetworzone. Produkty wysoko przetworzone są naszpikowane dodatkową porcją energii w postaci dodatkowych dawek cukru i tłuszczu.

6. Jedz regularne posiłki co 2.5-3h. Małe i częste posiłki zintensyfikują działanie twojego układu trawiennego.

Dołącz do naszej sportowej rodziny: WorkoutAthletes.com/Forum

 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...