Jump to content
Workout Athletes

Kwasy Omega-3 i ich działanie na organizm


Michal
 Share

Recommended Posts

Kwasy Omega-3 i Omega-6 są niezbędne w diecie sportowca, ponieważ wchodzą w skład błony komórkowej wszystkich komórek organizmu.
 
Dzięki nim można zachować zdrowie układu krwionośnego i serca, a także schudnąć. Oto kilka najważniejszych informacji na ich temat.
 
Źródła kwasów omega-3
Moim zdaniem, najważniejszym źródłem tych kwasów powinny być oleje roślinne tłoczone i używane na zimno. Bogactwo Omega-3 zawiera olej konopny i olej lniany. Takiego działania na pewno nie mają zwykłe oleje, które zastosujemy do smażenia. Nie zapominaj także o zdrowych ziarnach, takich, jak nasiona chia czy len.
 
Jeśli chcesz uzupełnić kwasy omega-3 za pomocą ryb, musisz postawić na sushi lub śledzie– ryba smażona lub gotowana ma ich bardzo mało. Sporo omega-3 ma także surowa wołowina. Bardzo bogatym źródłem jest tran. Spośród olejów roślinnych, najwięcej kwasów omega-3 ma olej z pachnotki, lniany i z orzechów włoskich. Większość osób woli uzupełniać te kwasy za pomocą kapsułek, które mają ściśle określoną zawartość omega-3.
 
Jakie działanie mają kwasy omega-3?
Jest ich bardzo dużo, dlatego wymienimy tylko najważniejsze z nich:
 • Wpływ na naczynia krwionośne i stan serca - kwasy omega-3 zmniejszają poziom cholesterolu we krwi, dzięki czemu można uchronić się od zawału i udaru. Rozrzedzają także krew, co wpływa na jej szybsze krążenie w naczyniach i ograniczenie powstawania zakrzepów.
   
 • Hamowanie stanów zapalnych (w RZS i innych chorobach). Dzięki przyjmowaniu omega-3, można zmniejszyć wydzielanie substancji odpowiedzialnych za stan zapalny, poprawić ruchomość stawów i zmniejszyć ból. Stan zapalny towarzyszy także astmie, a nowe badania na ten temat wskazują, że olej z ryby i inne produkty zawierające omega-3, zmniejszają jej objawy.
   
 • Obniżanie poziomu glukozy we krwi - wysoki poziom cukru ma niszczące działanie na naczynia krwionośne i inne komórki organizmu. Badacze odkryli, że kwasy omega-3 uwrażliwiają komórki na insulinę i obniżają poziom glukozy we krwi.
   
 • Wpływ na tkankę mózgową – mózg składa się w większości właśnie z kwasów omega-3, dlatego ich uzupełnianie jest bardzo ważne, gdy chcemy zmniejszyć ryzyko powstawania takich chorób, jak choroba Alzheimera czy otępienie starcze. Kwasy omega-3 są wskazane także dla dzieci, ponieważ poprawiają skupienie. Być może warto je zastosować u dziecka, które ma problemy z ADHD.
   
 • Działanie na wzrok - omega-3 odpowiadają za zdrowie siatkówki i plamki żółtej.
   
 • Wpływ na mięśnie – według niektórych autorów, osoby przyjmujące dużą ilość omega-3 zyskują szybsze tempo tworzenia się mięśni, dlatego warto przyjmować je w czasie treningu.
   
 • Działanie na kości - nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają na lepsze wchłanianie minerałów, w tym wapnia.

Jak przyjmować kwasy omega-3 w ciąży?

Kwasy omega-3 wpływają w duży stopniu na rozwój płodu i dlatego powinny je przyjmować także kobiety w ciąży. W tym okresie należy jednak unikać jedzenia ryb, ponieważ coraz częściej pojawiają się informacje o tym, że ryby zawierają także metale ciężkie, jak rtęć i ołów. Naszym zdaniem, znacznie lepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie kwasów omega-3 w formie oleju lnianego i innych olejów roślinnych. Ryby nie powinny być podawane także dzieciom do 7 roku życia, z tego samego powodu.
Link to comment
Share on other sites

 • Replies 0
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...