Jump to content
Workout Athletes

Nie bierz w ciemno - dowiedz się czegoś o suplementach


Michal
 Share

Recommended Posts

Myślisz, że zajadanie się suplementami i zastępowanie nimi pełnoprawnych posiłków pozwoli Ci na zbudowanie wymarzonej sylwetki?
 

Każdy, kto poważnie myśli o budowaniu mięśni wie, jak ważne jest odżywienie ciała po treningu. Aby dostarczyć organizmowi składników odżywczych przez cały dzień, przygotowanie posiłków jest kluczem. Jednak wielu osobom nie chce się kroić i gotować. Zamiast tego, sportowiec kupuje gotowy posiłek, który ma być zdrowy i zrównoważony, podczas gdy w rzeczywistości w ogóle takim nie jest.

Albo jeszcze gorzej- zastępuje pełnoprawny posiłek suplementami diety, z myślą, że zapewnią mu takie same korzyści odżywcze. Chociaż nie ma naukowych dowodów na działanie niektórych suplementów lub mają szczątkowe działanie, ich wybór jest najczęściej dyktowany falą popularności danego specyfiku.

Dzisiejsi sportowcy są uzależnieni od produktów żywieniowych , które pomagają im osiągnąć wymarzony skład ciała. Prawie wszyscy widzieli shakery na siłowni z tajemniczymi substancjami, ale kiedy zapytasz, jak te suplementy działają i co zawierają, mało kto będzie w stanie odpowiedzieć. Większość odpowie, że pomagają im w osiąganiu wyników. Jeśli sportowiec jest pewien o zbawiennym działaniu niektórych suplementów, wtedy ich korzyści rosną, ponieważ zaczyna działać efekt placebo.

To jest właśnie to, co nazywam ślepym zjadaniem suplementów. Większość sportowców nie zjada właściwej dawki białka, węglowodanów i tłuszczów pochodzących ze zrównoważonych posiłków. Zamiast tego obżerają się suplementami , które w domyśle mają pomóc im osiągnąć właściwy poziom tych składników odżywczych. Gdy suplementy są ślepo spożywane, trenująca osoba rzadko wie, jakie konkretne witaminy i minerały (i w jakim stężeniu) dostarcza swojemu organizmowi.

Uwaga na reakcje niepożądane
Witaminy i minerały są zawsze spychane na dalszy plan spożywaniem za dużych ilości białka, węglowodanów oraz tłuszczów. Witaminy to substancje, które są potrzebne komórkom do prawidłowych reakcji chemicznych. Niektóre witaminy (głównie witaminy z grupy B) biorą udział w reakcjach energetycznych, które pozwalają komórkom uzyskać energię z białka, węglowodanów i tłuszczów.

Pozostałe witaminy pozwalają utrzymać równowagę mineralną w organizmie. Witaminy z grupy D usprawniają wchłanianie wapnia i fosforu. Synergizm między witaminami i minerałami jest bardzo ważny w zrozumieniu wymagań żywieniowych. Suplementy często mają za duże stężenie minerałów oraz witamin i przekraczają górny prób tolerancji organizmu na te substancje. To może powodować więcej szkód niż pożytku.

Witaminy i minerały mogą rywalizować w absorpcji składników odżywczych oraz hamować działanie innych składników, co może doprowadzić do generowania toksyn w organizmie lub niedoboru niektórych składników mineralnych. Witaminy należy przyjmować w odpowiednich dawkach, jednak większość z nich jest rozpuszczalna w wodzie i nadmiar może być wydalany z moczem (witaminy z grupy B).

Uwaga na nadmiar niacyny
Również duże ilości niacyny mogą nieść za sobą toksyczne efekty uboczne. Najlepszym sposobem na uniknięcie efektów ubocznych jest czytanie etykiet i pogłębianie wiedzy na temat różnych suplementów. Nie tylko ochronisz swoje zdrowie, ale również portfel. Spożywanie dobrze zbilansowanych posiłków spełni niemal wszystkie potrzeby energetyczne Twojego organizmu.

Jednak są pewne wyjątki, w których spożywanie suplementów jest wskazane. Zjadanie suplementów ma sens tylko wtedy, kiedy nie możemy zapewnić w swojej diecie odpowiedniej ilości każdego ze składników odżywczych.

Przygotowanie jedzenia
W ten weekend nie siedź przed telewizorem, tylko spędź trochę czasu na przygotowaniu tygodniowych posiłków. Po skończeniu ciężkiego treningu będziesz mógł się zabrać od razu do jedzenia. Nie wystarczy wypić shake'a białkowego albo zjeść proteinowego batonika. Mimo że takie rozwiązanie jest dobre w doraźnych sytuacjach, nie daj się wciągnąć w uzależnienie od tych produktów. Jeśli jesteś gotowy poświęcać długie godziny na siłowni, możesz również posiedzieć trochę w kuchni i przygotować dobre posiłki, które uwieńczą Twój osobisty sukces budowania zdrowej sylwetki.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 0
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...