Jump to content
Workout Athletes

Żeń-szeń – królewska roślina o wielu korzyściach dla zdrowia


Michal
 Share

Recommended Posts

Jeśli masz już dość preparatów z kofeiną i czujesz, że nie działają na Ciebie żadne preparaty o działaniu wzmacniającym, rozwiązaniem Twojego problemu ze zmęczeniem może być żeń-szeń.

To roślina, którą badano na tysiące sposobów i większość badań udowodniła, że ma on skuteczne działanie. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto używać żeń-szenia.


Żeń-szeń stymuluje układ nerwowy człowieka – moim zdaniem, jest znacznie skuteczniejszy, niż kawa czy herbata. Przypisuje się mu wpływ na wydzielanie hormonów – u kobiet zwiększa poziom estrogenów, natomiast u mężczyzn – testosteronu. Chroni także naczynia krwionośne i stymuluje odporność.
Badano go także pod względem wpływu na osoby uprawiające sport.
 
Okazuje się, ze wyciąg z żeń-szenia znacznie poprawia wydajność organizmu i pozwala na skrócenie czasu regeneracji. Ma on także pożyteczny wpływ na oddychanie i skrócenie czasu reakcji człowieka. Żeń-szeń jest substancją o szerokim spektrum działania. Niektórzy naukowcy twierdzą, że obniża on poziom glukozy we krwi i redukuje nadwagę, a także usuwa z organizmu wolne rodniki. Żeń-szeniowi przypisuje się także wpływ na nowotwory.

Żeń-szeń jest naturalny i dokładnie przebadany , a moim zdaniem, warto go wykorzystywać zarówno wtedy, gdy trenujemy, jak i w czasie dużego obciążenia pracą. Możesz go kupić zarówno w formie suszonego korzenia, jak i w wyciągu w płynie i tabletkach. Wybierając takie preparaty, zwracaj uwagę, czy są standaryzowane.
 
Jaka forma żeń-szenia jest najskuteczniejsza?
Jedną z najpopularniejszych form żeń-szenia są tabletki, które zawierają więcej lub mniej ekstraktu i sproszkowanego korzenia. Warto zwrócić uwagę na to, jak dużo jest substancji aktywnej - niektóre preparaty zawierają bardzo mało samego żeń-szenia i mimo to są drogie.
 
Ten sam problem dotyczy preparatów z żeń-szenia w płynie, które są o wiele droższe w przeliczeniu na porcję, zawierają sporo cukru i konserwantów.
Znacznie silniej działa sproszkowany korzeń żeń-szenia, który można dodawać do herbaty, a nawet rzuć. Jego minusem jest gorzki smak, jednak można się do niego przyzwyczaić.
W sprzedaży są także inne formy żeń-szenia, takie, jak żeń-szeń syberyjski i indyjski, których działanie nieco różni się od tradycyjnej odmiany.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 0
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...