Jump to content
Workout Athletes

Olej MCT – jak i kiedy warto wykorzystać jego właściwości?


Michal
 Share

Recommended Posts

MCT – Tłuszcz nasycony a dobry ! Wspomaga przemianę materii i śmiało mogą po niego sięgać osoby z chorobami układu pokarmowego.

Tłuszcze MCT charakteryzują się średnią długością łańcucha i zawierają od 8 do 10 atomów węgla. Najczęściej pozyskuje się je z oleju kokosowego.

Ich częste wykorzystywanie wśród kulturystów i innych osób uprawiających sport, wynika z niecodziennych właściwości - kwasy MCT przenikają do krwiobiegu bez konieczności trawienia i stanowią źródło energii dla mózgu, a także mają działanie ketogeniczne.
Można je porównać do roztworu glukozy, który bardzo szybko pojawia się we krwi.

Tłuszcz MCT nie musi być rozbijany na cząsteczki z użyciem żółci, bo jego łańcuchy są na tyle krótkie, by mógł przeniknąć do organizmu bezpośrednio przez naczynia.

Jeśli jesteś na diecie niskowęglowodanowej i podczas treningu często zaczyna Ci brakować energii, powinieneś uzupełnić dietę w olej MCT. Będą one stanowiły źródło energii i spalały się na bieżąco.

Niektóre osoby obawiają się tego, że jeśli będą przyjmowały zbyt dużo tłuszczu, zaczną tyć. Na szczęście nie dotyczy to tłuszczy MCT, które są metabolizowane w taki sposób, że nie odkładają się w tkance tłuszczowej. Ich nadmiar ma delikatne działanie przeczyszczające, co jest dobrą informacją dla osób na diecie pozbawionej błonnika. Tłuszcz tego typu daje długotrwałe uczucie sytości.

W jakiej formie kupić MCT?

Ich naturalnym źródłem jest olej kokosowy, dostarczający także innych, przydatnych składników. Możesz go stosować na różne sposoby - na przykład dodawać do potraw lub kawy, a nawet jeść go łyżeczką.
Zaletą oleju kokosowego jest bardzo przyjemny zapach (dotyczy produktu nierafinowanego), oraz duża zawartość substancji o działaniu bakteriobójczym.

Alternatywą są czyste oleje MCT dostępne w formie płynnej.

Pamiętaj, że organizm człowieka nie toleruje ich dużej ilości, ponieważ nie wydziela wystarczająco dużo odpowiednich enzymów. By wprowadzić MCT do swojej diety, zacznij od niewielkich ilości i staraj się je powoli zwiększać.

Dzięki temu unikniesz dyskomfortu, związanego z układem trawiennym.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 0
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...