Jump to content
Workout Athletes

Magnez w diecie sportowca


Michal
 Share

Recommended Posts

Większość sportowców uważa, że do prawidłowego rozwoju mięśni konieczne jest jedynie przyjmowanie białka i węglowodanów.

Podczas treningu nie możesz zapominać o minerałach, wpływających na prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych. Najważniejszym z nich jest magnez.


Jakie działanie ma magnez?
Ten minerał jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na szereg układów w naszym organizmie. Magnez pozwala zachować odpowiednią ilość energii – gdy cierpisz na jego niedobór, możesz czuć przewlekłe zmęczenie. Dba także o zdrowie Twojego układu krwionośnego i zachowanie prawidłowego poziomu cholesterolu. Warto przyjmować go także wtedy, gdy cierpimy na nadciśnienie.

Najczęstszym powodem przyjmowania magnezu są skurcze – jeśli cierpisz na nie po wysiłku, musisz zmienić dietę na taką, która dostarcza więcej minerałów i suplementować magnez. Dobrym rozwiązaniem jest także połączenie magnezu i potasu w jednej tabletce.

W jakiej formie należy przyjmować magnez?
Magnez najłatwiej wchłania się w formie płynnej, dlatego, jeśli cierpisz na niedobór tej substancji i masz silne skurcze, najlepiej wybrać go we właśnie takiej postaci. Większość osób ma niewielki niedobór magnezu, który wynika z nieprawidłowo zbilansowanej diety. Jeśli chcesz pozbyć się takiego problemu, lepszy jest magnez w formie tabletek lub kapsułek. Wiele mówi się o tym, że niektóre formy magnezu są skuteczniejsze, a inne mniej skuteczne, jednak trudno jest jednoznacznie ocenić wchłanialność różnych form tego preparatu.
 
Osoby z dużym niedoborem magnezu mogą przyjmować go w formie proszku, który jest znacznie tańszy, niż tabletki i zawiera 100% substancji aktywnej.
 
Jeśli chodzi o produkty zawierające naturalnie dużą ilość magnezu, to są to przede wszystkim zielone warzywa, kasza gryczana, warzywa strączkowe i nieoczyszczone zboża.
 
Na rynku jest wiele odmian magnezu – możesz kupić go w formie tlenku, cytrynianu, chelatu i wielu innych soli. Moim zdaniem trudno porównać ich działanie i dlatego, najlepiej zacząć od tanich preparatów. Gdy okażą się nieskuteczne, wybierz lepiej przyswajalną formę.
 
Według wielu badaczy, do niedoboru magnezu dochodzi dlatego, że gleba jest znacznie bardziej wyjałowiona niż jeszcze kilkanaście lat temu.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 0
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...