Jump to content
Workout Athletes

Kolagen – konieczny element diety kulturysty


Michal
 Share

Recommended Posts

Każda osoba, która intensywnie trenuje, naraża swoje stawy na duże obciążenia.
Jeśli chcesz pozbyć się problemu ze stawami, musisz na bieżąco uzupełniać niedobór składników odpowiadających za ich stan. Jedną z substancji szczególnie mocno wspomagających stawy, jest kolagen.
 
Czym dokładnie jest kolagen i gdzie występuje?
Kolagen to białko występujące w tkance łącznej, które jest odporne na działanie czynników zewnętrznych, przede wszystkim na rozciąganie. To popularny składnik kosmetyków, a także środek stosowany do wypełnień w chirurgii kosmetycznej.
Do tworzenia kolagenu niezbędna jest prawidłowa ilość witaminy C, ponieważ aminokwasy, z których się składa (głównie glicyna i prolina), powstają w jej obecności.
Badacze wiedzą, jakie działanie ma 12 różnych odmian kolagenu, natomiast kolejnych 8 wymaga dalszych badań.
Kolagen można znaleźć w pokarmie, między innymi w galaretach i produktach zawierających żelatynę. Kolagen można znaleźć też w golonce, podrobach i chrząstkach, z których najczęściej przyjmowana jest chrząstka rekina.
Jak widzisz, produkty z kolagenem raczej nie należą do naszej codziennej diety i dlatego coraz więcej osób cierpi na problemy z kośćmi i ze stawami.
 
Kolagen występuje w największej ilości w ścięgnach, więzadłach i skórze. Naukowcy potwierdzili, że odpowiednia ilość kolagenu w naszej diecie wpływa na zahamowanie procesu starzenia i zachowanie zdrowia stawów. Dzięki niemu stawy szybciej się regenerują i rzadziej pojawiają się takie problemy, jak „trzaskanie” w stawach. Przyjmowanie kolagenu to sposób na lepsze amortyzowanie wstrząsów, które powstają w czasie ćwiczeń.
 
Kontrowersje na temat kolagenu
Kolagen to kontrowersyjna substancja - często się mówi o tym, że jego dostarczenie z posiłku jest trudne, gdyż produkty, które go zawierają i tak rozłożą się w układzie pokarmowym. Lekarze nie potwierdzają tego stwierdzenia, ponieważ kolagen podany wraz z pokarmem zwykle wchłania się i wbudowuje w odpowiednie miejsca.
Powinieneś go przyjmować tym więcej, im jesteś starszy, bo z czasem jego synteza w organizmie znacznie słabnie. Objawia się to bólem, problemami z poruszaniem kończynami i wiotkością skóry.
 
W jakiej formie przyjmować kolagen?
Kolagen można kupić w formie kapsułek oraz płynnej. Jeden i drugi ma skuteczne działanie, jednak forma płynna jest zwykle tańsza, w przeliczeniu na ilość substancji czynnej. Ciekawym rozwiązaniem jest też kolagen krystaliczny w formie "pianek", zawierających 100% substancji aktywnej.
Płynny kolagen można stosować także bezpośrednio na stawy, ponieważ wchłania się on przez skórę. Kolagen jest stosowany także na włosy i paznokcie, ponieważ wzmacnia je i poprawia nawilżenie.
Wraz z kolagenem warto przyjmować witaminę C, która także wspomaga zdrowie stawów. Poprawa u niektórych osób pojawia się bardzo szybko, ale jeśli stawy uległy poważnemu uszkodzeniu konieczna jest cierpliwość.
Zmiany w stawach mają charakter przewlekły i wynikają z tego, że organizm nie jest w stanie syntetyzować odpowiedniej ilości kolagenu. Jeśli chcesz zmienić tę sytuacje, powinieneś przyjmować kolagen bardzo regularnie, z wiarą, że będzie miał on skuteczne działanie.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 0
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...