Jump to content
Workout Athletes

ZMA – wspomagaj regenerację organizmu


Michal
 Share

Recommended Posts

Każdy, kto uprawia kulturystykę, musi dokładnie rozplanować dwa etapy treningu – ćwiczenia i regenerację. Wiele osób ma problemy z regeneracją, ponieważ w ich organizmie nie ma minerałów i witamin, odpowiedzialnych za prawidłowe przyswajanie składników odżywczych.

Rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie ZMA , połączenia dwóch pierwiastków, cynku i magnezu. Są one niezbędne do prawidłowego treningu i regeneracji organizmu, ponieważ wspierają sen. To także uzupełnienie tych substancji, których może nam brakować, gdy intensywnie ćwiczymy.

 

Dlaczego te minerały są tak ważne?

Magnez to pierwiastek, który uczestniczy w większości przemian w naszym organizmie. Gdy go brakuje, pojawiają się skurcze mięśni, problemy z metabolizmem i zaburzenia innego rodzaju. Cynk jest równie ważny, bo reguluje poziom testosteronu we krwi. Każdy sportowiec wie, jak ważny jest prawidłowy poziom tego hormonu, wpływającego na budowanie mięśni.

Połączenie tych dwóch pierwiastków pozwala na budowanie masy mięśniowej i zmniejszanie ilości tłuszczu w organizmie. Niestety, w czasie treningu organizm wykorzystuje je bardzo intensywnie i dlatego może dojść do problemu z niedoborem. W takiej sytuacji, organizm regeneruje się znacznie trudniej i mamy problem z wydzielaniem testosteronu.
Kolejnym działaniem magnezu jest obniżanie ilości poziomu hormonu stresu, czyli kortyzolu. Wpływa on niekorzystnie na włókna mięśniowe i samopoczucie.
 

W jaki sposób uzupełniać niedobory tych substancji?

Po pierwsze, należy przyjrzeć się naszej diecie i uzupełnić ją w składniki, które zawierają dużo magnezu i cynku. Jeśli myślisz, że to dla ciebie zbyt duże wyzwanie, powinieneś udać się do apteki lub sklepu z odżywkami i uzupełnić swoją dietę w odpowiednie suplementy diety. ZMA można stosować przez cały czas i jest to jak najbardziej wskazane, gdy w naszym pożywieniu brakuje tych składników.
Jeśli uprawiasz sport, nie powinieneś przyjmować także dawki tych minerałów, która będzie przekraczała dzienne zapotrzebowanie, bo nie da to żadnych pozytywnych efektów. Dobrym dawkowaniem jest przyjmowanie około 15 - 30 mg cynku dziennie i mniej więcej od 6 do 8 mg magnezu na kilogram masy ciała. Kobiety mają nieco mniejsze zapotrzebowanie na te substancje.
 
Gdzie najlepiej kupić ZMA?
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakupienie magnezu i cynku osobno, w formie łatwo wchłanialnych preparatów w aptece. ZMA sprzedawane w sklepach dla kulturystów jest zwykle nieco droższym preparatem, przy zachowaniu takich samych dawek substancji aktywnych, dlatego jego zakup jest mniej opłacalny. Zabiegane osoby na pewno wybiorą dwa minerały w jednej tabletce.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 0
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...