Jump to content
Workout Athletes

Jakie zalety ma białko roślinne?


Michal
 Share

Recommended Posts

Większość sportowców wybiera białko pochodzenia zwierzęcego (najpopularniejsze jest serwatkowe), natomiast białka z roślin, są traktowane jako mniej wartościowe.

Białko roślinne różni się od zwierzęcego tym, że ma nieco niższą wartość odżywczą - jego skład znacznie różni się od składu mięśni, dlatego też wchłania się w mniejszym stopniu. Wynika to przede wszystkim ze stosunku poszczególnych aminokwasów.

 

Najważniejszą zaletą białka roślinnego jest to, że jest o wiele tańsze, niż zwierzęce, bo metody jego pozyskiwania są mniej skomplikowane. Białko z soi i pszenicy możesz potraktować na przykład jako uzupełnienie innych, droższych białek.

Białko roślinne jest lepiej tolerowane przez osoby, które cierpią na nietolerancję laktozy i są jedynym rozwiązaniem dla wegan. W składzie takich białek znajdziesz także witaminy i minerały, jednak ich dostępność zależy od konkretnego preparatu.

Kontrowersje dotyczyły przede wszystkim białka sojowego, które według niektórych źródeł, miało zmniejszać męskie libido i poziom testosteronu. Nowe badania nie potwierdzają tego działania, ponieważ oczyszczone białko sojowe zawiera bardzo mało fitoestrogenów.

 

Czy można osiągnąć dobre wyniki na siłowni na diecie wegetariańskiej?

Naszym zdaniem, tak, ponieważ jest wielu kulturystów, którzy unikali zarówno odżywek na bazie laktozy, jak i mięsa i mimo to osiągali sukcesy. Metody produkcji białek ciągle poprawiają się, dlatego białko jest dziś bardziej wartościowe, niż jeszcze kilka lat temu. Firmy są świadome tego, że kulturyści przechodzą na wegetarianizm, dlatego staraj się zaoferować jeszcze lepsze produkty.

Przykładem takiego białka jest białko z konopi, które według niektórych źródeł dostarcza wszystkich niezbędnych aminokwasów.

Podsumowanie - przejście na białko roślinne często wymaga dokładnego przeliczania aminokwasów i badania, jak nasz organizm reaguje na tę odżywkę. Mimo tej niedogodności, zbudowanie masy mięśniowej na odżywkach roślinnych na pewno jest możliwe.

  • Lubię to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...