Skocz do zawartości
Workout Athletes

Tworzenie ZRÓWNOWAŻONEGO i ZRÓŻNICOWANEGO planu treningowego


StillRings
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym poruszyć temat, z którym nie spotkałem się nigdzie (sic!) na forach i pragnę zaznaczyć, że jest to w moim mniemaniu jeden z WAŻNIEJSZYCH wątków jakie tu zamieszczę. Odczucie jest moje, ale ten post jest dla WAS, nie dla mnie.
Jeżeli poświęcisz chwilę na przeanalizowanie tej treści, prawdopodobnie zaczniesz  opierać swoje plany treningowe na trochę innych ćwiczeniach i zaczniesz patrzeć krytycznie na oferowane w sieci "idealne plany treningowe dla Ciebie" 

Ludzie często układając treningi:

- jako ruchy "pull" związane z mięśniami pleców biorą tylko pod uwagę warianty podciągania: szeroko nachwytem, normalnie nachwytem, wąsko podchwytem, dynamicznie, z ciężarem etc. serii a serii - czy to nie jest przypadkiem wszystko na jedno kopyto?

- jako ruchy "push" warianty pompek/wyciskań: wąsko, szeroko, diamond, z przyklaśnięciem, z dwoma przyklaśnięciami etc - czy to nie jest przypadkiem ten sam rodzaj pracy?

A tymczasem można (bez długiego namysłu) wyznaczyć po 6 rodzajów pracy pull i push:

Pull (kierunek i ćwiczenie/grupa ćwiczeń - przedstawiciel)

- kierunek wzdłuż kręgosłupa (podciągania)

- kierunek wzdłuż kręgosłupa (inverted pull ups, winda)

- prostopadle do kręgosłupa (wiosłowania)

- poprzecznie do kręgosłupa (waga w zwisie przodem)

- poprzecznie do kręgosłupa (waga w zwisie tyłem)

- iron cross 

Push (kierunek i ćwiczenie/grupa ćwiczeń - przedstawiciel)

- kierunek wzdłuż kręgosłupa (pompki w staniu na rękach)

- kierunek wzdłuż kręgosłupa (podpory, dipsy)

- prostopadle do kręgosłupa (pompki)

- poprzecznie do kręgosłupa (planche)

- poprzecznie do kręgosłupa (manna)

- inverted cross

 

 Niekoniecznie trzeba mieć kółka (i taką siłę na kółkach), żeby wykonywać pracę typu Iron cross, Inverted Cross, Planche - można sobie to zrobić na hantlach. Jak wiadomo hantle mają taką skalę, że ćwiczenie z odpowiednim do rodzaju treningu obciążeniem może wykonać każdy - w domu/na siłowni.

 

Po 4 rodzaje pracy z każdej grupy na pewno można wykonywać i gdy odpowiednio rozmieści się je w mikrocyklu - poskutkują równomiernym rozwojem siły/wytrzymałości czy innej zdolności motorycznej - która jest celem.

Czemu więc korzystać w 1/6 z korzyści jakie daje nam trening?

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...