Skocz do zawartości
Workout Athletes

Co jeść, a czego unikać?


Dynloth
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 57
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Kwasy tłuszczowe izomerii trans (TFA): Naturalne- (kwas wakcenowy, CLA)- ich ?ródłem jest mleko i mięso przeżuwaczy (krowy, kozy, owce), powstają w żwaczu, w wyniku biouwodornienia tłuszczów przy udziale enzymów bakteryjnych. Mają właściwości przeciwutleniające, przeciwmiażdżycowe, przeciwnowotworowe i przeciwcukrzycowe. Nie powodują wzrostu stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji LDL (tzw. złego cholesterolu) i triglicerydów. Nie są także przyczyną obniżenia poziomu HDL cholesterolu (tzw. dobrego). Jednak zawartość CLA w mleku jest zależna od pory roku. Latem jest ona 4 razy większa niż zimą. Jest to uwarunkowane sposobem karmienia zwierząt. Sztuczne- jak sama nazwa wskazuje, powstają w nienaturalnych warunkach, pod wpływem temperatury, różnych czynników fizycznych oraz chemicznych w procesie rafinacji olejów roślinnych oraz podczas produkcji margaryn (proces ten nazywa się uwodornieniem). Są odpowiedzialne za wzrost ryzyka chorób układu sercowo- naczyniowego oraz niektórych typów nowotworów, otyłości, cukrzycy typu 2. W jakich produktach znajdują się sztuczne izomery trans? To nie tylko margaryna, ale wszelkie słodycze, wyroby ciastkarskie i garmażeryjne, koncentraty spożywcze, fast foody, dania instant. Najlepiej zaopatrywać się w produkty jak najmniej przetworzone. Tak więc obecne w produktach mleczarskich oraz mięsie i tłuszczu przeżuwaczy naturalne izomery trans nie mogą być utożsamiane ze sztucznymi izomerami trans, które są obecne w utwardzanych olejach roślinnych, a także w żywności tzw. „wygodnej”. Zatem chcąc obniżyć ich ilość w diecie, należy ograniczyć spożywanie tłuszczów pochodzenia przemysłowego. I jeszcze link na temat margaryny, jako że wzbudziła małe poruszenie http://pokazywarka.pl/margaryna/ [small]¬ródło: Cichosz G., Czeczot H., 2012, Kwasy tłuszczowe izomerii trans w diecie człowieka, Bromat. Chem. Toks., 2, 181- 190.[/small]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, nie mam jakiejś sprecyzowanej diety, po prostu staram się jeść rzeczy które mnie nie utluczą, bo licze na zbudowanie sylwetki i na (wreszcie) wydobycie sześciopaka spod tłuszczu. Mam taki problem, że od jakiegoś czasu w pracy regularnie jem ok. 15 batona (albo cos innego słodkiego) do kawy i bardzo się do tego przyzwyczaiłem :P <Macie moż epomysł na co zamienić tego batona co by nie ładować sie cukrem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zrób sobie własne batoniki energetyczne? Zdrowe i smaczne! :D Oto i przepis na batoniki energetyczne. Potrzebne składniki: - 125g orzechów laskowych - 125g migdałów - 75g rodzynek - 75g suszonych śliwek - 75g fig - 75g suszonych moreli - 0,5 łyżeczki cynamonu - 0,5 łyżeczki sproszkowanego imbiru - 75g pełnoziarnistej mąki przennej - 2 jaja - 50g cukru trzcinowego - 125g miodu Przygotowanie: 1. Piekarnik rozgrzany do 180C. Zmiel połowę orzechów laskowych i migdałów. resztę posiekaj. Drobno pokruj suszone owoce i całość wymieszaj z przyprawami, płatkami owsianymi i mąką. 2. Jaja utrzyj z cukrem trzcinowym, następnie dodaj miód i całość wymieszaj z pozostałymi składnikami. 3. Blachę wyłóż papierem do pieczenia i posmaruj masą musli. piecz ok 25 minut. po wyjęciu z piekarnika pokroić jeszcze. ?ródło: "¦wiat wiedzy" nr 10/2013 Smacznego!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja coś dodam. Odnośnie margaryny... unikać i tyle w temacie, wbrew pozorom zdrowe jest masło które ma 82% bąd? 85% tłuszczy. Ok wiem że unikamy tłuszczu w posiłkach ale akurat w maśle jest ta dobra strona, najlepiej kupować takie masło w kostce, unikać masmixsów itp. Masło orzechowe, fajna sprawa z ciemnym pieczywem dużo białka bo to z orzecha, cenowo ok 9 zł. za słoik bynajmniej ja tyle płacę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym masłem orzechowym, to też lepiej samemu zrobić. wystarczy orzechy potraktować blenderem, przynajmniej ja tak robię i jest bez żadnych sztucznych dodatków można dodać trochę miodu jeśli ktoś ma ochotę A jeśli chodzi o tłuszcze, to wszyscy odchudzający się ograniczają je do minimum lub eliminują w ogóle, zapominając że są one ważnym składnikiem w diecie, ich niedobór powoduje zakłócenia równowagi hormonalnej, zmniejszenie gęstości kości i zwiększa ryzyko osteoporozy. Poza tym należy pamiętać, że witaminy A, D, E i K są rozpuszczalne w tłuszczach, tak więc ograniczając je, narażamy się również na ich niedobór. A tyje się od nadmiaru węgli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Dynloth zmienił tytuł na Co jeść, a czego unikać?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...