Skocz do zawartości
Workout Athletes

Profilaktyka w treningu i postępowanie po kontuzji


Flash
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Profilaktyka w treningu i postępowanie po kontuzji

Najważniejszym elementem po przebytej kontuzji jest wyciągnięcie wniosków i zminimalizowanie zagrożenia nawrotu urazu. Warto przeanalizować jakie błędy zostały popełnione i co można zrobić aby uchronić się przed podobnymi problemami w przyszłości.

Profilaktyka w sporcie wyczynowym jak i amatorskim to podstawa, która uchroni Cię przed przerwami w treningach, a może dać wiele radości i urozmaicenia w treningu.

Profilaktykę można podzielić na 3 działy – ćwiczenia, suplementacja i odnowa biologiczna.

Jeśli chodzi o ćwiczenia zalecam rozciąganie przed i po każdym treningu. Zajmuje to niewiele czasu, a przygotowuje nasze mięśnie do wysiłku, a także niweluje potreningowe przykurcze. Dobrym rozwiązaniem, który ja najczęściej stosuję jest joga, która poza rozciąganiem wzmacnia nasze mięśnie.

Dochodzimy w końcu do treningu stabilizacyjnego, który powinien być wykonywany jak najczęściej – najlepiej po treningu głównym. Już 15-20 minut ćwiczeń równoważnych wpłynie bardzo pozytywnie na nasze mięśnie głębokie, które dobrze rozwinięte nie pozwolą na jakikolwiek uraz.

Kolejny dział to suplementacja lub odpowiednia dieta, która również może przyczynić się do zminimalizowania wszelkich urazów. Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu przed treningiem, a także o uzupełnianiu płynów podczas wysiłku, bo wraz z potem tracimy ważne mikroelementy i pierwiastki, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Po każdym treningu należy uzupełnić węglowodany, a po każdym mocnym treningu – gdzie dochodzi do mikrourazów włókien mięśniowych - aminokwasy. Tak więc dobrym rozwiązaniem będzie zakup napoju izotonicznego, a także aminokwasów rozgałęzionych (BCAA). Jeśli nie chcemy kupować suplementów proponuję zrobić napój izotoniczny samemu – często sprawdza się zmieszanie 100% soku z wodą w proporcji 50/50, a po mocnym treningu zjedzenie czegoś z większą ilością białka.

Odnowa biologiczna jest bardzo często pomijana i zaniedbywana zarówno przez zawodników jak i amatorów. W dzisiejszych czasach dostęp do gabinetów odnowy, parków wodnych, jest powszechny i bezproblemowy. Warto także zainwestować w roller do automasażu. Przynajmniej raz w tygodniu warto wybrać się do parku wodnego, gdzie można skorzystać z biczów wodnych, jacuzzi czy sauny. Nie każdy ma środki finansowe na masażystę i zabiegi fizykoterapii, dlatego świetnym rozwiązaniem jest roller, który można kupić już za kilkadziesiąt złotych.

 

Co w przypadku gdy mimo wszystko dojdzie do urazu?

Koniecznie zgłoś się do specjalisty, który wykonując np. badanie usg, postawi diagnozę i zaleci leczenie. Najgorsze co można zrobić to trenowanie z kontuzją lub niedoleczenie urazu.

Pozdrawiam życząc zdrowia i radości z pokonywania kolejnych kilometrów.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...