Skocz do zawartości
Workout Athletes

Zgłoszenie

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez Trip
      Bieganie jest w modzie. Biegają wszyscy: kobiety, mężczyźni, młodzi, starsi. Dzisiaj nie ma już ograniczeń, a codzienny jogging po parku nikogo nie dziwi. O dawna planujesz dołączyć do społeczności biegaczy, ale wciąż się wahasz. Jak zacząć, kiedy zacząć i co zrobić, aby się dobrze  przygotować, by bieganie było przyjemne. Pytań z pewnością jest znacznie więcej. Mamy dla ciebie odpowiedzi na najbardziej nurtujące kwestie. Przeczytaj, przyswój i wciel w życie te zasady.
      Tanie i wygodne buty do biegania: LINK
      Droższe, ale lepsze buty do biegania: LINK

      (Foto by: Freepik)
      Przed przystąpieniem do regularnych treningów zrób podstawowe badania
      Jeśli jesteś osobą zdrową to z pewnością możesz biegać. Nie musisz mieć super sylwetki czy kondycji maratończyka. Każdy z nas startuje z innego poziomu i nie ma tu znaczenia jak dawno mieliśmy kontakt ze sportem. Jeśli jednak cierpisz na schorzenia serca, układu krążenia, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, jesteś po złamaniach czy innych urazach stawów lub kości skonsultuj się z lekarzem. Nawet jeśli nic ci nie dolega, a masz wątpliwości, co do tego, czy możesz biegać zasięgnij porady specjalisty.
      Wyznacz konkretny cel treningu
      Istotna przed rozpoczęciem biegania są motywacja oraz cel, który pragniemy osiągnąć. Jedni chcą pracować nad kondycją, inni chudnąć, a jeszcze inni biegają dla przyjemności. Ważne jest, aby postawić sobie realny cel, np. chcę schudnąć 5 kg i dopasować trening, aby móc uzyskać efekty. Konkretny cel pozwoli ci wytrwać w postanowieni.
      Zaopatrz się w odpowiedni sprzęt
      Podstawowym narzędziem biegacza są buty. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z treningiem, przed zakupem obuwia poradź się eksperta. Informacje i pomoc w doborze butów możesz znaleźć w Internecie lub u sprzedawcy w specjalistycznym sklepie. Nie musisz od razu wydawać majątku na swoje pierwsze buty do biegania. Na rynku wybór jest ogromny, dostępne są drogie jak i tańsze alternatywy dobrych adidasów. Na początek zainwestuj w wygodne buty. Powiedz ekspertowi jak intensywnie biegasz i czy często trenujesz. Również podłoże po którym biegasz (ziemi czy bieżnia) ma znaczenie przy wyborze butów. Najważniejsze aspekty, decydujące o wyborze buta to rozmiar. Buty do biegania muszą być około 1 rozmiar większe od tych, w których chodzimy na co dzień. Koniecznie przymierz buty przed zakupem. Powinny być odpowiednio dobrane, wygodne i w miarę lekkie. Drogie czy modne buty wcale nie musza być dla ciebie najodpowiedniejsze. Z pewnością jak nabierzesz wprawy i doświadczenia podczas treningów, będziesz potrzebować nowego obuwia. Wtedy zakup będzie znacznie prostszy.
      Odzież przeznaczona do biegania powinna być lekka i przepuszczająca pot. Dobry t-shirt czy leginsy ułatwiają uprawianie sportu, jednak nie są obowiązkowe. Na początku biegać możesz w szortach i zwykłym topie. Dobór odzieży ma większe znaczenie jeśli uprawiasz sport zimą lub w ekstremalnych warunkach. Z czasem zobaczysz jaka odzież jest dla ciebie najodpowiedniejsza i zakupisz tę najlepiej dobraną do potrzeb i rodzaju treningu.
      Biegacze często wyposażają się w dodatkowe gadżety. Początkującym osobom wystarczy zegarek, który pozwoli im zmierzyć czas treningu. Specjalistyczny zegarek potrzebny będzie biegaczowi, który realizuje konkretny plan treningowy, potrzebuje bardzo dokładnego pomiaru tętna czy dystansu.
      Ćwicz rozsądnie
      Jeśli dawno nie miałeś do czynienia ze sportem, a twoja kondycja pozostawia wiele do życzenie nie przetrenowuj się na wstępnie. Zbyt intensywne bieganie może spowodować wiele szkód, zniechęcić cię do kontynuowania treningu czy nawet przysporzyć kontuzję. Zaczynaj od bieganie małych dystansów. Z czasem dojdziesz do większej wprawy, popracujesz nad kondycją i bieganie 5 czy 15 km km nie będzie dla ciebie problemem. Na początku skup się na czasie, który poświęcasz na trening. Nie przywiązuj większej wagi do dystansu. Poświęć 30 minut na bieganie  3 razy w tygodniu (co dwa dni). Jeśli po pierwszym, tygodniu okaże się, że możesz przebiec 30 minut bez zatrzymania, raz w tygodniu wydłuż bieganie o kilka minut. Jeśli nie próbuj dalej, nie śpiesz się. Ważniejsza jest systematyczność, a nie ilość przebiegniętych kilometrów.
      Znajdź odpowiedni czas i miejsce do treningu
      Wśród biegaczy można zetknąć się z różnym opiniami dotyczącymi najlepszej pory na trening. Prawda jest tak, że bieganie powinno wpasować się w twój plan dnia. Jeśli bardzo rano wstajesz do pracy lub na uczelnię nie ma sensu zrywać się w środku nocy , aby przed rozpoczęciem dnia pobiegać. Możesz zrobić to wieczorem. Jeśli będziesz dostosowywać swój rozkład dnia do biegania, naginać wiele terminów i przekładać spotkania szybko zniechęcisz się do sportu, gdyż okaże się to obarczone wielkimi poświęceniami.
      Najlepszym miejscem do biegania jest miejsce, w którym czujesz się swobodnie. Jeśli nie lubisz „publiczności” biegaj po lesie. Jeśli inni biegaczy czy przechodnie ci nie przeszkadzają możesz trenować w parku czy wokół domu na osiedlu. Alternatywą jest także bieżna na siłowni lub w domowym zaciszu. Jednak wiosną i latem korzystaj ze słonecznej pogody i idź pobiegać na zewnątrz. Unikaj twardych powierzchni, zwłaszcza na początku swojej przygody z bieganiem. Mięśni nóg nie są na tyle wyćwiczone, aby dobrze i sprawie biegać po asfalcie. Wybieraj miękkie ścieżki i tartany. Z czasem podłoże nie będzie mieć już takiego znaczenia i bieganie po chodniki nie będzie kontuzje.
      Wygospodaruj czas na rozgrzewkę
      Nie samym bieganiem człowiek żyje. Już na samym początku warto wyrobić nawyk robienia rozgrzewki i rozciągania. Rozgrzewka przygotowuje mięśnie do większego wysiłku i pomaga zapobiegać kontuzjom. Powinna składać się z truchtu oraz ćwiczeń stawów i skipów.
      Warto dołączyć do niej rozciąganie mięśni nóg (ud oraz łydek), krążenia ramion o ćwiczenia rozgrzewające stawy skokowe, szczególnie narażone na kontuzje.
      Zobacz jak prawidłowo rozgrzać się przed bieganiem:
       
    • Przez MalikFreeman
      W swoim ostatnim, założonym przed snem temacie, poruszę sprawę drapieżnictwa. Nie chodzi mi o dosłowne znaczenie tego słowa, ponieważ nie popieram zachowań prowadzących do łamania prawa, czy dekadencji, lecz sposób działania, prowadzący do osiągnięcia zamierzonych rezultatów. Mam tu na myśli wymienione wcześniej drapieżnictwo, ale przełożone pod realia sportowe, przy pokonywanie narzuconych granic, poprzez wdrożenie w życie takich pojęć jak kontrolowana agresja, nakierowana na działanie, etyka pracy, procesy, pracę nad sobą, samodyscyplina, czy pozytywność. 
      O co mi chodzi? Oczywiście o zenjaskiniowca.pl. Dlaczego podaję tą stronkę? Ponieważ, uważam, że każdy zasługuje na wszystko, co najlepsze, a poza tym chce Ci dać możliwość wybadania gruntu, dzięki któremu masz szansę przygotować fundamenty pod efektywny sposób działania. Niekoniecznie może to być sport. 
      Może to być wybrana pasja, biznes, czy jakikolwiek inny obszar życia, w którym chcesz poprawić osiągi. 
      Sam wykupiłem trzy programy rozwojowe Pana Rafała i przyznam szczerze, że działają. Jeśli nie wierzysz, to zerknij na mój dziennik treningowy. Oczywiście zachęcam, abyście drodzy Panowie i Panie sami sprawdzili, te jakże pomocne podkasty. 
      Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, jak działa np. Podświadomość, jak się mobilizować do działania, kilka spraw odnośnie psychologii sportu, czy po prostu powiększyć horyzonty wiedzy, to nie masz na co czekać. Mały próbka możliwości jest podana tutaj-> 
       
    • Przez WerDance
      Piątek weekendu początek jak to niektórzy mawiają - czy jest to dla Ciebie idealny czas na poświęcenie się treningom czy imprezowanie ze znajomymi?
      Czy warto trenować w piątki? a może lepiej odłożyć to na później i wyjść ze znajomymi na piwo?
      Co jeżeli wybierając trening znajomi starają się zmienić Twoje zdanie?  
      Chętnie poznam Wasze zdanie na ten temat. Dla mnie trening jest jak najbardziej do wykonania w piątek, moi znajomi wiedzą, że nie ma szans na wyjście do klubu/baru, więc spędzamy czas np. przy kawie i serialach i nie mają z tym problemu   
       

    • Przez WerDance
      Hej,
      czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego dana figura nie wychodzi, mimo wielu godzin męczenia tej jednej figury, wylanych łez i potu, koleżanki już dawno zrobiły a Ty czujesz się jak piąte koło u wozu, stoisz w miejscu i jesteś kłębkiem nerwów?
      To właśnie w tym wątku możecie pisać jakie figury sprawiają wam problem a my (poledancerki i poledancerzy) postaramy się Wam jak najlepiej pomóc  Nieważne na jakim poziomie jesteś  
       
    • Przez Quake
      Rola pożywienia dla organizmu człowieka
       
      Jeżeli zaczynasz się interesować odżywianiem i dietetyką, to ten artykuł jest w sam raz dla Ciebie, ponieważ świetnie wprowadza w świat żywienia. Zatem przyjemnej lektury.
       
      W tym artykule zostanie poruszone:
      Zaopatrywanie organizmu w składniki potrzebne do budowy i odbudowy komórek i tkanek Dostarczanie składników potrzebnych do wytwarzania energii Dostarczanie składników regulujących przemiany zachodzące w organizmie.  
      Funkcje Białka
      Są niezbędnym materiałem do budowy nowych i odbudowy zniszczonych tkanek Mogą występować jako źródło energii Z nich powstają enzymy, które regulują szybkość reakcji biochemicznych Są materiałem do biosyntezy ciał odpornościowych Biorą udział w odtruwaniu organizmu Biorą udział w transporcie różnych substancji Znamy około 20 aminokwasów. Większość z nich organizm może sam wytworzyć z odpowiedniego materiału dostarczonego z zewnątrz. Jednak 8 z nich nie potrafi wyprodukować.
      Białka, które zawierają wszystkie 8 aminokwasów w odpowiednich porcjach nazywamy białkami pełnowartościowymi.
      Pełnowartościowe są to białka pochodzenia zwierzęcego, zawarte głownie w mięsie, rybach, drobiu, serach, mleku i jajach.
      Natomiast niepełnowartościowe, są to białka pochodzenia roślinnego, zawarte głownie w grochu, fasoli, bobie oraz takich produktach zbożowych, jak pieczywo, zwłaszcza razowe,
      mąka, makarony, kasze.

      Funkcje Tłuszczy
      są źródłem energii są głównym źródłem materiału zapasowego nagromadzony w tkance tłuszcz chroni przed nadmiernym wydzielaniem ciepła odłożone w organizmie są magazynem wody są źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach mają dużą wartość sytną, dzięki czemu hamują wydzielanie się soku żołądkowego pełnią funkcję budulcową, są składnikiem błon komórkowych
      Funkcje węglowodanów
      są głównym i najłatwiej dostępnym źródłem energii pozwalają na oszczędną gospodarkę tłuszczami i białkami stanowią materiał budulcowy odgrywają duża rolę w gospodarce wodno - mineralnej biorą udział w budowie błon komórkowych
      Funkcje składników mineralnych
      biorą udział w budowie organizmu wchodzą w skład cieczy ustrojowych, np. żelazo w hemoglobinie są elementem enzymów, hormonów i witamin są niezbędne przy wielu reakcjach zachodzących w organizmie biorą udział w procesie trawienia, wchłaniania i wydalania wywierają wpływ na funkcjonowanie niektórych narządów i układów
      Funkcje wody
      jest niezbędna do życia, gdyż wszystkie procesy w organizmie zachodzą w jej obecności jest niezbędna do zachowania odpowiedniej objętości i ciśnienia krwi w naszym ciele jako główny składnik krwi, woda transportuje niezbędne składniki odżywcze i tlen do komórek ciała odgrywa ważną rolę w oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych produktów przemian materii reguluje temperaturę ciała pozwala na lepsze przyswojenie składników odżywczych przez organizm nawilża stawy, gałki oczne, ułatwia przełykanie kęsów pożywienia utrzymując ciągłe nawilżenie płuc, pozwala nam oddychać Głównym źródłem wody są płyny oraz spożywana przez nas żywność. Każdego dnia dostarcza nam ona 1/3 dziennego spożycia. Prawie wszystkie produkty zawierają wodę, jednak najwięcej jest jej w owocach i warzywach. Produkty takie jak cukier spożywczy, masło i oliwa wody nie zawierają.

      Regularność posiłków
      Częste posiłki powinny otrzymywać dzieci, młodzież, starcy, kobiety ciężarne i karmiące, osoby chore oraz ciężko pracujące fizycznie. Zdrowym i dorosłym ludziom wystarczą trzy posiłki, jeśli obiad nie jest zbyt późno spożywany. Przy późnym obiedzie powinno wprowadzić się drugie śniadanie. Godziny posiłków powinny być ustalone, a przerwy między nimi możliwe jednakowe. Przy 3 posiłkach przerwy powinny być od 3 do 6 godzin. Dłuższe przerwy między posiłkami powodują obniżenie poziomu cukru krwi, co powoduje zmęczenie i obniża wydajność pracy.

      Śniadanie:
      Jest to posiłek spożywany po długiej nocnej przerwie, dlatego powinien dostarczać do organizmu odpowiedniej ilości różnych produktów. Powinien mieć on wysoką wartość energetyczną.

      Drugie śniadanie:
      Stosuje się je w przypadku dłuższych przerw pomiędzy I śniadaniem a obiadem. Jest ono zwykle mniej obfite, a jego celem jest uzupełnienie składników odżywczych oraz dostarczenie nowego zapasu energii.

      Obiad:
      Jest uważany za główny posiłek w ciągu dnia. Dlatego też powinien dostarczyć organizmowi wszystkich składników odżywczych i mieć odpowiednią wartość energetyczną. Obiad nie powinien być jednak zbyt obfity.

      Podwieczorek:
      Podobnie jak drugie śniadanie, jest posiłkiem uzupełniającym. Stosuje się go głównie u dzieci. Może się składać np. z owoców lub warzyw, ciasta, itp.

      Kolacja:
      Jest to ostatni posiłek w ciągu dnia, dlatego powinien być mniej obfity. Każda kolacja powinna być spożywana co najmniej 2 godziny przed snem.
      Źródło: Internety, kiedyś pobrałem masę ciekawych artykułów dotyczących odżywiania, ale nie pamiętam skąd, a po treści nie mogę namierzyć twórcy..
      Mam nadzieję że komuś się przyda, a ja stopniowo będę dodawał wszystkie artykuły. 
       
       
×
×
  • Dodaj nową pozycję...