Co jest lepsze i dlaczego są to hantle?
Odraz na wstępie pragnę zaznaczyć, że gryf nie jest zły. Są ćwiczenia takie jak przysiady lub ciągi, gdzie hantle by nas najzwyczajniej w świecie ograniczały. Sztanga ma o wiele większe możliwości pod względem chociażby ciężaru jakiego możemy użyć. Jeśli już mowa o wyżej wymienionych ćwiczeniach to na pewno jest też wygodniejsza i pomaga utrzymać równowagę.
Na cała resztę ćwiczeń, które mogą być wykonywane sztangą bądź sztangielkami, polecam
W zeszłym tygodniu pisałem o tym, że Aerobiczna Szóstka Wieder'a to niezbyt dobry program treningowy na mięśnie brzucha. Natomiast dzisiaj chciałbym namówić wszystkich do tworzenia swoich własnych planów ćwiczeń, odpuszczając wszystkie inne znalezione w internecie. Każdy jest inny i na każdego będzie działać co innego (mam na myśli dobór ćwiczeń). Osobiście znam tylko jeden godny polecenia program, spośród tych "wspaniałych", przeznaczony dla każdego, jest nim ABS -lecz tego tematu dzisiaj nie b
Idealna liczba powtórzeń w hipertrofii
W dzisiejszym artykule poruszymy temat hipertrofii, a dokładniej o wyznaczeniu najlepszej ilości powtórzeń w treningu z metodą hipertrofii. W prosty i bezpośredni sposób odpowiedź brzmi od 6 do 12 powtórzeń. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej to czytaj dalej.
Głównymi mechanizmami stymulującymi przerosty w treningach są stres metaboliczny (uczucie potocznie zwane pompą) i napięcie mechaniczne. Napięcie mechaniczne powstaje, gdy zmusz
Z ang. Bench press to najbardziej znane, najbardziej powszechne ćwiczenie jakie kiedykolwiek ktoś zdołał wymyślić. Gdy młodzi ludzie idą pierwszy raz w swoim życiu na siłownie, to prawdopodobnie wyciskanie sztangi na ławce płaskiej będzie pierwszym ćwiczeniem jakie wykonają. Jeśli chodzi o klatkę piersiową jest to jedno z najlepszych ćwiczeń na tą partie mięśniową. Choć nie na każdego musi działać tak samo dobrze. Dla mnie osobiście to wyciskanie nie jest nawet zaliczone do trzech najlepszych ćw
Wiosłowanie z hantlem w opadzie tułowia to najlepsze ćwiczenie nie na szerokość, a na grubość naszych mięśni najszerszych grzbietu. W związku z czym nie powinno zabraknąć go w naszym planie treningowym.
Wiosłowanie z hantlem w opadzie tułowia, z ang. Dumbbell row, to ćwiczenie bardzo fajnie rozciągające nasze mięśnie grzbietu. Jak już wspomniałem wcześniej jest to najlepsze ćwiczenie na grubość naszych pleców. Oprócz najszerszego mocno pracują też mięśnie okołołopatkowe.
Spos
Istnieje dość spora liczba metod wykorzystywanych w treningu siłowym. Mają one już swoje lata w związku z czym, niektóre straciły na ważności. Które przetrwały próbę czasu, i nadal warte są stosowania?
Poniżej metody treningowe, które wg. mnie warto znać.
1. Metoda priorytetu
Polega na ćwiczeniu słabiej rozwiniętych grup mięśniowych częściej niż raz w tygodniu. Najlepiej dwa razy w tygodniu w przypadku korzystania z planu treningowego typu Split. Częstszy trening danej grupy m
Jest to dość proste ćwiczenie, choć nazwa sugeruje co innego. Ta wariacja zwykłego uginania ramion z hantlami pozwala m.in. zaangażować do pracy większą liczbę mięśni.
Choć bazą tego ćwiczenia są zwykłe uginania ramion z hantlami to bardzo ważnym jego dodatkiem jest odwrotne uginanie ramion, z ang. Reverse dumbbell curls. Łącząc te dwa ćwiczenia uzyskujemy idealny trening mięśni dwugłowych ramienia, angażując dodatkowo całą grupę mięśni przedramienia. W szczególności m. ramienno-pomieniowy.
Przysiady na bosu lub piłce gimnastycznej, dlaczego warto jest stosować? Korzyści pełen wór!
Są takie ćwiczenia, które na pierwszy rzut oka wyglądają niepozornie. Jedne są bardziej wymagające i męczące niż się wydaje. Inne zaś dzięki wprowadzeniu dodatkowego elementu stają się zupełnie nowym ćwiczeniem pod względem bodźców jakie oddziałują na nasze ciało.
I właśnie o tym drugim dzisiaj mowa. Przysiady, niby proste i wszystkim znane, po dodaniu piłki lub bosu, stają się całkowicie
Dlaczego warto ćwiczyć brzuch? Na jakie parte mięśniowe dzieli się brzuch? Jakie ćwiczenia stosować na dolną cześć mięśni prostych, a jakie na górną część? Odpowiedź na te i inne pytania poniżej.
Zacznę od najbardziej podstawowego, ale chyba najważniejszego pytania czyli,
1. Na jakie partie mięśniowe dzieli się brzuch?
A więc brzuch dzieli się na mięśnie proste i skośne, Te pierwsze wg anatomii to jeden mięsień, choć teoretycznie możemy go podzielić jeszcze na dwie części, górn
Najgorsze błędy popełniane na siłowni przez początkujących. Najczęściej jest to nieprzestrzeganie najprostszych i zarazem najważniejszych zasad dotyczących treningu siłowego, a prowadzi to głównie do dwóch niepożądanych zdarzeń.
Błędy popełniane przez początkujących na siłowni skutkują najczęściej nieadekwatnymi wynikami w stosunku do energii, jaką poświęcamy na treningu i nie tylko, bo budowanie formy ma miejsce 24h na dobę. To jest jedn
Mięśnie czworoboczne grzbietu, czyli kaptury to dość oporna partia mięśniowa. Często też pomijana w treningu, tak jak to bywa z łydkami i przedramionami. Poniżej trzy podstawowe ćwiczenia na tą grupę mięśniową.
Zacznijmy od tego, że mięśnie czworoboczne grzbietu umownie można podzielić na dwie części, -górę i dół.
Możemy bardziej skupić się na górnej lub dolnej części kapturów w zależności jaką wersje Szrugsów (ang. Shrugs) zastosujemy.
Wyróżniamy trzy podstawowe wersje
Ruch ekscentryczny, ruch koncentryczny i faza izometryczna nie mają nic wspólnego z mechaniką, budową silnika i podnośników hydraulicznych, bądź pneumatycznych. Są to zwroty opisujące trzy fazy pracy naszych mięśni.
Zdarzają się osoby, trenerzy, którzy opisując komuś dane ćwiczenie, używają zwrotów: ruch koncentryczny czy ekscentryczny, rzadziej izometryczny. Nie ma w tym nic złego, a nawet wskazane jest używanie profesjonalnego słownictwa.
Osoby, które chcą schudnąć, często preferują dynamiczne formy aktywności fizycznej, takie jak bieganie, CrossFit czy trening siłowy. Jednak jeśli brakuje Ci motywacji do intensywnego wysiłku, warto wiedzieć, że poprawa zdrowia może być osiągnięta także poprzez podziwianie pięknych górskich widoków. Chodzenie po górach nie tylko pomaga spalić kalorie, ale także korzystnie wpływa na pracę układu trawiennego i poprawia nastrój.
Dla osób lubiących intensywny wysiłek fizyczny, piesze wędr
Rozgrzewka - co i jak?
Co? Rozgrzewka? Po co? Szkoda czasu!
Na pewno znasz to uczucie, gdy nie chce Ci się wykonywać rozgrzewki, ponieważ uważasz że to szkoda czasu, albo sam zaobserwowałeś taką sytuację. To niestety zdarza się i to coraz częściej wśród początkujących.
Dlaczego tak się dzieje?
Uczucie pompy, siły, ostrej mocy - czujesz się jak bestia - to uczucie, które uzależnia, a dostajemy je podczas treningu. Często osoba trenująca nie może się
Pamięć mięśniowa – szybki powrót do dawnej formy?
Każdemu z nas, zdarzyły się momenty kiedy sytuacja zmusiła nas do odpuszczenia treningów na dłuższy czas. Czasami kontuzja, czasami sytuacja życiowa, bądź obowiązki sprawiają, że zaprzestajemy treningów, a nasza tkanka mięśniowa po kilku tygodniach bez ruchu słabnie.
Z reguły po powrocie do treningów już po kilku tygodniach treningów zaczynamy zauważać szybszy rozrost tkanki mięśniowej do dawnych rozmiarów. Przeglądając różn
„Piękno i siła nie zawsze idą w parze, jednak istnieje grupa mięśni, która niezależnie od okrycia i niezależnie od płci robi piorunujące wrażenie, jednocześnie pozwalając podnosić wyniki sportowe - mowa tu o pośladkach.” Cyt. Agata Krzemiacka
Podczas jednego ze swoich cyklicznych wyjazdów szkoleniowych, wziąłem udział (zupełnie przypadkowo) w wykładzie Agaty Krzemiackiej właścicielki firmy ATHLETE PERFORMANCE o egzotycznie brzmiącym tytule „Modelowanie Pośladka”;-). Na scenie po
Coraz więcej ludzi uprawia sport, ten fakt niezmiernie cieszy. Należy jednak zauważyć, że aktualne czasy temu nie sprzyjają — musimy więcej pracować (najczęściej siedząc), liczba obowiązków ciągle się zwiększa, zwyczajnie wolnego czasu jest coraz mniej. Pomimo wszystko odsetek ludzi trenujących którąś z dyscyplin sportu, rok za rokiem, zwiększa się. Jest to jak najbardziej godne pochwały.
Z każdej strony jesteśmy atakowani informacjami o chorobach cywilizacyjnych spowodowanych małą il
Jesteś stałym klientem na siłowni? Trzymasz w miarę dietę i stronisz od fast foodów, a cukier dla Ciebie nie istnieje? Jednak nadal twoje treningi nie przynoszą zadowalających efektów?
Zachęcam do zapoznania się z artykułem, który może dać odpowiedź na pytanie: “dlaczego moje treningi nie przynoszą efektów i jak temu przeciwdziałać?”
Warto dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty naszego treningu, oraz zaoszczędzić czas i zdrowie.
Co nas motywuje?
Od
Poniżej przedstawiam wam kilka patentów jakie wykorzystuje podczas treningów z klientami. Jeżeli chcesz spalić więcej kalorii i zbudować większe mięśnie przeczytaj ten artykuł. Niektóre z tych porad są znane inne rzadziej spotykane, ale jedno jest pewne, jeśli nigdy z nich nie korzystałeś – zadziałają.
Wioślarz w nowej odsłonie
Lubisz czasem zrobić cardio na “wioślarzu”? To świetna alternatywa i naprawdę mocno techniczne ćwiczenie, ale jest warte naszego wysiłku. Modyfikują
Prawidłowe oddychanie a trening
Prawidłowe oddychanie ma duży wpływ na jakość naszego życia i zdrowia. Większość ludzi nie wykorzystuje jednak całej powierzchni płuc w trakcie oddychania. Prawidłowe oddychanie poza wieloma korzyściami w życiu codziennym ma także bardzo duże znaczenie w treningu siłowym:
Duże ciężary prowadzą do napięcia mięśni wokół płuc co utrudnia i spłyca oddech, a to w następstwie nie pozwala na dostarczenie odpowiednich ilości tlenu poprze
Dopadła mnie kontuzja i musiałem zrobić sobie przymusową przerwę od treningów, co stało się poniekąd inspiracją do dzisiejszego posta - będzie bowiem mowa o tym, co się dzieje, gdy dajemy z siebie 110%... zbyt często.
Temat zdrowia i żywienia jest mocno powiązany z tematyką, ogólnie rzecz ujmując, fitnessowo-siłownianą. Poniekąd dlatego, że wiele osób interesujących się zdrową dietą szuka metody na schudnięcie, a poniekąd dlatego, że aktywność fizyczna (choć nie każda) jest dla
Powtórzenia w treningu siłowym - fazy ruchu.
Czym jest powtórzenie w treningu siłowym? W tym artykule zajmiemy się rozkładaniem powtórzenia na czynniki pierwsze.
Przy treningu z ciężarem każde wykonywane przez Ciebie powtórzenie składa się z trzech faz: koncentrycznej, przejściowej i ekscentrycznej.
Sprawdź nasze Plany Treningowe - Za jedyne 49zł
Faza Koncentryczna
Faza koncentryczna to ta, w której mięsień skraca się, zgina się odpowiedzialny staw a połączone z pracuj
Trenujesz, odchudzasz się, a może po prostu chcesz być zdrowy i dłużej zachować formę? Każdego dnia poświęć chwilę na ćwiczenia rozciągające, które wspomagają wysmuklanie sylwetki, pozwalają na lepsza budowę masy mięśniowej, relaksują i odprężają.
Czym jest stretching?
Streching, bo tak popularnie określa się zestaw ćwiczeń rozluźniających, to trening rozciągający mięśnie wykonywany przy relaksującej muzyce. Streching najczęściej wykonują panie, uczestnicy zajęć jogi czy pi