Skocz do zawartości
Workout Athletes

Laktoza - jak to z nią jest?


KarolBike
 Udostępnij

Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Dynloth,

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator
  • Rozwiązanie

No to może zacznijmy od początku. W większośćci, produkty mleczne zawierają w sobie białko i węglowodany, w tym też cukry które nazwamy laktoza. Właśnie przez nią pojawiają się kontrowersje tak samo jak w przypadku fruktozy. 

Obawy pojawiają się i u osób które ćwiczą sylwetkowo jak i u osób które stawiają na zdrowe odżywianie. U pierwszych obawa wynika z tego że laktoza jako cukier prosty przekształca się w tłuszcz, a drudzy że może ona mieć negatywne skutki dla zdrowia. Szczególnie u osób które nie tolerują laktozy. :)

Słyszałem opinie że odstawienie produktów zawierających laktoze zmniejsza obrzęki ciała gdyż nie zatrzymuje wody w organizmie. 

Reasumując najlepiej sprawdzić to na samym sobie, żeby mieć pewność czy spożywanie produktów mlecznych nie działa źle na organizm. :)

  • Jest moc! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laktoza jest z grupy węglowodanów. A w cukier prosty rozkłada się w jelitach. To po 1. Po drugie, moim zdaniem, jeśli ktoś toleruje to, no to nie ma sensu tego ograniczać organizmowi.

Ogólnie jeśli chodzi o nietolerancję, to jest ona spowodowana przez mala ilosc enzymów. Przez co wtedy laktoza się nie rozkłada , cukier gromadzi się na jelitach, bakterie mają wtedy pożywienie  i rozkładają go w innym procesie. Przez co pojawiają się dolegliwości typu gazy, wzdęcia itd. bo wtedy przechodzi proces fermentacji.  Tak to wygląda mniej więcej od strony biologicznej. Od strony praktycznej, jak ktoś po produktach mlecznych ma.rewolucje gastryczne, no to będzie znaczyło że ma ktoś nietolerancje. Proste. Ale jeśli ktoś może jeść rzeczy z laktoza i niczym się one nie objawiają, to tej nietolerancji nie ma, a co za tym idzie, nie ma sensu tego ograniczać. Bo to jest naturalne, nie szkodzi człowiekowi. Problem zaczyna się dopiero wtedy jak ktoś ma te problemy z trawieniem i nie ma wystarczającej ilości laktazy (tak nazywa się enzym który trawi laktozę). Najlepiej wtedy iść na.jakis.oddzial.z chorobami diabetologicznymi. Jeśli ktoś ma problemy po zjedzeniu czegoś. Wtedy porobić badania i to jest najlepsze rozwiązanie. A jeśli coś nie szkodzi, to nie ucinajmy tego organizmowi. On takich substancji też potrzebuje.

 

Ja np powiem Wam taka ciekawostkę. Ja nie trawie białka w większych ilościach. Przez co przy jedzeniu większych ilości białka , organizm nie wyrabia z przetworzeniem tego i później to się odkłada w postaci amoniaku. Amoniak, chyba każdy wie czym jest.

Też niby miałem jakąś tendencje do celiakii (nietolerancja glutenu) ale ja po diecie bezglutenowej czułem się jeszcze gorzej. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie ograniczaj czegoś co Ci nie szkodzi.

 

Dobra. Trochę się chaotycznie rozpisalem, proszę mi wybaczyć, jestem świeżo po "uroczystościach" ? nie wiem czy nawet na temat napisałem do końca hah. Ale no nic. Niech będzie i tak xD

 

 

  • Dziękuję 1
  • Jest moc! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...