Czy bóle mięśniowe, po treningu są dobre?
-
Ostatnio przeglądający 0 użytkowników
Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
-
Podobna zawartość
-
Przez Dynloth
Jak trening elastyczności działa fizjologicznie
Układ nerwowy ma włókna aferentne i odprowadzające. Włókna doprowadzające są włóknami czujnikowymi, które przekazują informacje zwrotne do układu nerwowego poprzez dotyk, nacisk lub inne zmiany w ciele. Wypływające włókna zapewniają kontrolne sprzężenie zwrotne po przetworzeniu przez mózg i / lub układ nerwowy. W połączeniu z tym są włókna aferentne alfa, beta i gamma. Nazwy włókien z greckiej litery po prostu informują o ich prędkości transmisji. W przypadku wrzecion mięśniowych występuje sprzężenie zwrotne gamma do układu nerwowego i mózgu, gdy mięsień wydłuża się. Po przetworzeniu informacji zwrotnej aferentnej do mięśni dochodzi alfa i odprowadzanie gamma.
Gamma aferentne → mózg → eferentny eferentny + gamma eferentny koaktywacja = alfa eferentny kurczący się mięśnie + długość wrzecionowatego modulującego mięśni.
To, co występuje w elastyczności i treningu plyometrycznym, to aktywacja i modulacja systemu fusimotorycznego. Układ fusimotorowy składa się z włókien aferentnych i eferentnych gamma i beta. Ten sam proces występuje powyżej z aferentami gamma i przetwarzaniem, ale sprzężenie zwrotne jest trochę inne. Rozciąganie wysyła informację zwrotną gamma. System nerwowy za pośrednictwem rdzenia kręgowego i mózgu przetwarza go. Wydalacze alfa, beta i gamma są następnie wysyłane z powrotem do mięśni.
* szkolenia Szkolenie elastyczność lub Plyometric → aferenty gamma → układu nerwowego za pośrednictwem rdzenia kręgowego lub mózgu → alfa, beta i gamma włókna eferentne → alfa eferentnego skurczu mięśni + gamma odprowadzające modulującej długości trzpienia mięśni + beta włókna eferentne modulujących wrażliwości mięśni wrzeciona
Trening elastyczności ma na celu wywołanie zmniejszonej wrażliwości wrzeciona mięśniowego. Innymi słowy: kiedy trenujesz, a twoje mięśnie zaczynają się wydłużać i przesuwać do końca, wrzeciona mięśniowe zmniejszają wrażliwość, dzięki czemu reagują później niż w poprzednim odcinku. Poruszasz się dalej w swoim zakresie ruchu, zanim napięcie bierne się zwiększy. Prowadzi to do zwiększenia zasięgu ruchu.
Istnieje podział kontroli statycznej i dynamicznej dla beta-eferentnego sprzężenia zwrotnego do wrzecion mięśniowych.
Statyczna [1] = Czułość wrzeciona mięśni w pozycjach statycznych = rozciąganie mięśni w końcowym zakresie
Dynamiczny [1] = wrażliwość wrzeciona mięśniowego w ruchu dynamicznym = rozciąganie cyklu skracania = efektywność w plyometrii
Trening elastyczności ma na celu zmniejszenie wrażliwości wrzeciona mięśniowego na końcowy zakres w statycznych lub wolnych ruchach, aby umożliwić zwiększenie zakresu ruchu, co cofa zakres pasywnego napięcia [2] . Trening plyometryczny ma na celu zwiększenie wrażliwości wrzeciona na ruchy dynamiczne - stosowane w bieganiu i skakaniu.
Ważne jest, aby pamiętać, że ból hamuje zmniejszanie czułości wrzeciona mięśniowego podczas treningu elastyczności, a ból hamuje również zwiększoną wrażliwość wrzeciona mięśniowego na trening dynamiczny lub plyometryczny. Oznacza to, że przeprowadzanie treningu elastyczności w zakresie bólu jest wyjątkowo szkodliwe.
[1] : Czynniki statyczne i dynamiczne we wrzecionach mięśniowych są włóknami jądrowymi, jeśli chcesz je sprawdzić.
[2] : napięcie bierne to zasadniczo układ nerwowy, który mówi ciału, aby skurczył mięśnie, gdy je wydłużysz, prawdopodobnie w celu rozciągnięcia.
Dlatego ogólnie rozciągnij się w zakresie dyskomfortu (nie bólu) i zmierzaj do relaksu w tym zakresie. Można to zastosować za pomocą różnych technik, takich jak regularne rozciąganie statyczne, proprioceptywne wspomaganie nerwowo-mięśniowe, aktywne izolowane rozciąganie i obciążone progresywne rozciąganie. Jest to podobne do dyscyplin opartych na ruchu i pozycji, takich jak joga i inne.
Wszyscy wiemy jak bardzo ważne jest rozciąganie po treningu, dlatego podsyłam Wam filmik instruktażowy na szybkie i właściwe rozciąganie po treningu:
A czy Ty się rozciągasz po treningu?
-
Przez Dynloth
Sześć porad które zwiększą intensywność Twojego treningu
Jak oceniasz swój obecny trening? Czy podczas swojego treningu koncentrujesz się na jego jakości?
Jako trener bardzo często obserwuje notorycznie powtarzane błędy, zarówno przez osoby początkujące jak i posiadające dłuższy staż treningowy. Nie będę opisywał tutaj techniki setki ćwiczeń a jedynie chciałbym Ci pomóc w podnoszeniu jakości Twojego treningu i zwrócić szczególną uwagę na elementarne tzw. kruczki treningowe. Dzięki tym zaleceniom poprawi się Twoja technika ćwiczeń co będzie miało duży wpływ na intensywność i na efekty twojego treningu. Zalecenia te możesz stosować zgodnie z logiką do prawie każdej metody treningowej jaką stosujesz od budowania masy mięśniowej po trening skierowany na redukcję tkanki tłuszczowej.
1. Skup się na ćwiczeniu
Nie da się wykonywać ćwiczeń na pełnym obciążeniu rozmawiając o „końcu świata” Prawdą jest że prawdziwy trening np. masę mięśniową czy czystą siłę musi być prowadzony na odpowiednim CM, jeśli tego nie stosujesz to trening nie będzie tak skuteczny jak by mógł być. Z reguły są to takie obciążenia, gdzie podczas wykonywania takiego ćwiczenia nie jesteś w stanie prawie wypowiedzieć słowa a co dopiero rozmawiać przez telefon a jedyne co możesz zrobić to wdech i wydech. Dlatego podczas każdego powtórzenia, każdej serii powinieneś być jak najbardziej maksymalnie skoncentrowany na wykonywanym ćwiczeniu, cały czas korygując swoją technikę.
2. Utrzymuj ciągłość napięcia mięśni
Podczas każdego powtórzenia powinieneś wykorzystać ciągłość napięcia mięśni. Oznacza to, że przez cały zakres ruchu wykonywanego ćwiczenia twoje mięśnie powinny być cały czas napięte. Sprzyja to większemu zmęczeniu mięśni, jednocześnie wpływa to na użyty ciężar podczas ćwiczenia przez co trening staje się bardziej bezpieczny. Dla przykładu może posłużyć nam ćwiczenie na brzuch np: w zwisie podciąganie kolan do klatki piersiowej. Przez cały zakres tego ćwiczenia mięśnie brzuch są w ciągłym napięciu niestety najczęstszym błędem podczas wykonywania tego ćwiczenia jest opuszczanie nóg do całkowitego rozluźnienia tzn. kiedy nogi są ustawione prostopadle do tułowia. Poprawnie jednak w dolnej fazie ruchu powinna być utrzymywana ciągłość napięcia mięśni, a ta nie pozwala na pełen wyprost w stawie biodrowym.
3.Powolna faza negatywna
Jakże nie doceniana. Bardzo częstym błędem osób początkujących i zaawansowanych jest to, że nie doceniają negatywnej fazy opuszczania obciążenia. Większość ludzi skupia się tylko na fazie podnoszenia, chaotycznie i szybko, dosłownie bezwładnie opuszczając sztangę, ciężar. Prawda jest trochę inna, że to właśnie podczas fazy opuszczania – negatywnej lub inaczej w fazie ekscentrycznej mięsień rozwija największą siłę. Dlatego jeśli twoim celem jest przyrost siły i masy mięśniowej, to właśnie powinieneś skupić się na tym ruchu. Faza opuszczania może trwać od 2 do 5 sekund.
4. Szczytowe napięcie mięśni
Podczas wykonywania ruchu powinieneś utrzymać szczytowe napięcie mięśni trwające od 0.5 do 2 sekund. Utrzymanie szczytowego napięcia poprawia jakość treningu pomaga bardziej zmęczyć mięsień, wspomaga osiągnąć lepsze czucie mięśniowe i szybciej pomoże nam osiągnąć punkt 5.
5. Pompa podczas ćwiczeń
Jeśli twoim celem jest masa mięśniowa to po skończonych ćwiczeniach powinieneś czuć tzw. „pompę” w odczuciach oznacza to, że po treningu masz wrażenie że twoje mięśnie są nabrzmiałe. Specjaliści od treningu fizycznego tłumaczą, że pompa powoduje zwiększony napływ krwi do pracujących mięśni, a wraz z nią hormonów oraz składników ożywczych, niezbędnych do skutecznego wzrostu mięśnia.
6. Oddychanie podczas ćwiczeń
Oddychanie powinno być synchronizowane z wykonywanym powtórzeniem danego ćwiczenia. Zazwyczaj zaleca się aby w fazie negatywnej-ekscentrycznej następował wdech a następnie po nim wydech razem z rozpoczęciem fazy pozytywnej – koncentrycznej. Prawidłowe wykonanie oddychanie podczas ćwiczeń współgra z pracą tłoczni brzusznej przez co odciąża kręgosłup.
-
Przez Banan
Suplementacja okołotreningowa w treningu
Mówi się, że jeśli chodzi o budowę masy mięśniowej to po każdym treningu siłowym ćwiczący wykonuje jeden krok w tył i dwa kroki w przód. Biorąc pod uwagę mechanikę i budowę ludzkiego organizmu nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, gdyż każda sesja treningowa powoduje tak naprawdę spustoszenie w naszym organizmie generując różnego rodzaju mikrouszkodzenia w strukturze mięśniowej. Pamiętajmy, że im cięższa sesja treningowa, tym większe uszkodzenia powstaną w tkance mięśniowej.
Celem każdego kulturysty czy osoby mającej na celu modelowanie sylwetki powinno być zatem zadbanie nie tylko o odpowiedni, wyczerpujący trening fizyczny, ale przede wszystkim o prawidłową regenerację organizmu po takim treningu, co zagwarantuje oczekiwane rezultaty w postaci przyrostów masy mięśniowej.
Jedynym sposobem na zapewnienie odpowiedniej ilości składników odżywczych niezbędnych do regeneracji organizmu po bardzo intensywnym treningu jest suplementacja diety odpowiednio dobranymi preparatami. Bardzo ważnym jest także, aby w sposób możliwie pełny zabezpieczać mięśnie przed katabolizmem jeszcze przed rozpoczęciem sesji treningowej.
Suplementacja przed treningiem
BCAA czyli aminokwasy rozgałęzione
Katabolizm (rozpad) tkanki mięśniowej to najgorsza zmora wszystkich ćwiczących na siłowni. Do rozpadu mięśni dochodzi w momencie, gdy zapotrzebowanie organizmu na aminokwasy rozgałęzione nie zostaje zaspokojone w pełni poprzez dostarczone pożywienie – dochodzi wówczas do rozkładu białek mięśniowych, które uwolnione do krwiobiegu zapewniają podaż niezbędnych aminokwasów.
Aby uniknąć tej sytuacji zaleca się suplementację okołotreningową preparatami BCAA, które zapewniają podaż łatwo przyswajalnych aminokwasów rozgałęzionych.
BCAA najlepiej przyjmować bezpośrednio przed treningiem siłowym czy wytrzymałościowym oraz bezpośrednio po jego zakończeniu. Zapewni to optymalną ochronę mięśni przed katabolizmem.
Dawkowanie BCAA zazwyczaj podane są na opakowaniu i ustalane indywidualnie przez producentów dla każdego rodzaju preparatu – dostosuj dawkę do wagi swojego ciała.
Przedtreningówki zawierające boostery tlenku azotu
Anabolizery tlenku azotu (NO), zwane także „boosterami NO” robią w ostatnim czasie oszałamiającą karierę. Ich zastosowanie ma miejsce wyłącznie przed treningiem właściwym (stąd nazwa – przedtreningówki), a ich działanie polega na maksymalizacji i przyspieszeniu procesów dostarczania składników odżywczych do komórek mięśniowych.
Efektem takiego działania boosterów NO jest zwiększone działanie anaboliczne dostarczonych z pożywieniem aminokwasów, a także charakterystyczna „pompa”, spowodowana lepszym ukrwieniem mięśnia.
Z jednej strony większa pompa mięśniowa umożliwia dłuższą i bardziej wytężoną pracę z ciężarami, z drugiej jednak strony pamiętać należy, że zwiększona objętość krwi w mięśniach nie zawsze jest sytuacją pożądaną.
Zwłaszcza zawodnicy trenujący sporty walki lub sporty wytrzymałościowe, a także zawodnicy strongman powinni unikać suplementów zawierających boostery tlenku azotu, gdyż pompa mięśniowa powoduje znaczne ograniczenie mobilności i możliwości szybkiego skurczu mięśnia. Jeśli zatem pracujesz nad sylwetką lub wykonujesz trening stricte kulturystyczny, to suplementy zawierające anabolizery tlenku azotu są jak najbardziej dla ciebie. Jeśli natomiast trenujesz sporty walki, piłkę nożną, czy bieganie lepiej nie przyjmuj tych suplementów.
Odżywki węglowodanowe
Odżywki węglowodanowe stanowić będą podstawowe źródło energii dla mięśni w czasie twojej sesji treningowej. Węglowodany zwiększają wytrzymałość fizyczną podczas wyczerpującego treningu i zapewniają stałe uzupełnianie poziomu glikogenu mięśniowego, którego zapasy potrafią ulec błyskawicznemu wyczerpaniu, gdy trenujemy z dużymi ciężarami.
Niektóre preparaty węglowodanowe stanowią mieszanki węglowodanów o szybkiej (glukoza) i nieco wolniejszej (maltodekstryny) wchłanialności, przez co zapewniają stałą podaż energetyczną podczas sesji treningowej.
Należy zaznaczyć, że w momencie gdy odczuwamy spadek energii podczas samego treningu, wówczas także należy uzupełnić węglowodany, a najlepiej przyjmować je przez cały czas trwania wysiłku w mniejszych dawkach tak, aby zapewnić stałą ich dostawę.
Pamiętajmy, że zasada ta jednak nie odnosi się do osób odchudzających się i będących na cyklu redukcyjnym, gdyż stała podaż węglowodanów spowoduje zahamowanie uwalniania wolnych kwasów tłuszczowych z komórek ciała oraz spowoduje zaprzestanie spalanie tłuszczu w mitochondriach komórek.
Suplementacja po treningu
Suplementacja po treningu jest sprawą równie ważną, jeśli nie ważniejszą, niż sam trening. Niedostateczne uzupełnienie diety aminokwasami czy węglowodanami może bowiem w bardzo krótkim czasie doprowadzić do pogłębionego katabolizmu mięśni, co zniweczy cały wysiłek włożony w trening i doprowadzi jedynie do zaniku masy mięśniowej.
Ogólnie przyjętą zasadą jest, że bezpośrednio po treningu przyjąć należy odpowiednio dużą dawkę węglowodanów (od 50g do nawet 150g), szybko wchłanialnego białka w postaci izolatu lub hydrolizatu białka serwatkowego (od 25g do 45g) oraz dawkę kreatyny (od 5g do 10g). Osoby ćwiczące wyjątkowo ciężko powinny także przyjmować porcję aminokwasów rozgałęzionych BCAA lub glutaminy (będącą jednym z rozgałęzionych aminokwasów).
Pamiętajmy, że trening siłowy niszczy struktury mięśniowe i tak naprawdę po zakończonej sesji treningowej najważniejszą rzeczą, jakiej potrzebuje organizm jest odpowiednia podaż aminokwasów celem naprawy uszkodzeń mięśni powstałych podczas treningu. Bez zapewnienia odpowiedniej ilości białka trening będzie nie tylko bezwartościowy, ale przyczyni się jedynie do wyniszczenia organizmu, czego na pewno wszyscy chcielibyśmy uniknąć.
Suplementy po treningu dla odchudzających się
Należy zaznaczyć, że osoby będące na cyklu redukcyjnym tak jak w dni nietreningowe, tak i bezpośrednio po treningu powinny ograniczać spożywanie węglowodanów.
Zwłaszcza osoby mające trudności ze schudnięciem powinny unikać wysokich dawek węglowodanów po treningu, gdyż wyrzut insuliny utrudni uwalnianie kwasów tłuszczowych i spalanie podskórnej tkanki tłuszczowej.
Również poziom hormonu wzrostu, który jest wyższy po treningu siłowym zacznie gwałtownie spadać jeśli spowodujemy nagłe uwalnianie się insuliny do krwi, a warto pamiętać, że przecież to hormon wzrostu w dużej mierze bierze udział w procesie spalania podskórnej tkanki tłuszczowej. Dlatego warto zadbać o utrzymanie jego wysokiego poziomu bezpośrednio po treningu nie powodując wyrzutu insuliny poprzez spożycie łatwo wchłanialnych węglowodanów.
-
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.