Skocz do zawartości
Workout Athletes

[Poradnik] Oddychanie podczas ćwiczeń


Kapitan Pow3r
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przez długie lata trenowałem sztuki walki i uczono mnie, że prawidłowe oddychanie jest jeszcze ważniejsze niż technika. Gdy stawiałem pierwsze kroki na siłowni (dawno temu) instruktor tez bardzo zwracał na to uwagę. Twierdził, że nie wolno wstrzymywać oddechu, bo grozi to nadciśnieniem. Tymczasem Pavel Tsatsouline doradza wstrzymywanie oddechu nazywając to "oddechem siły". Jednocześnie przestrzega, że mogą to robić jedynie osoby nie mające problemów zdrowotnych. Myślę, że temat jest bardzo ważny, dlatego ucieszyłem się, że Frederic Delavier i Michael Gundill szczegółowo opisują w swojej książce zasady oddychania podczas treningu siłowego. Dodam, że ta książka ma redakcję naukową dr Ryszarda Jasińskiego i dr hab. prof. nadzw. Tadeusza Stefaniaka, co daje pewność, że opisane tam zasady odpowiadają ustaleniom naukowym.

W skrócie wygląda to tak:

Przeprowadzono badania najlepszych sprinterów i zaobserwowano, że przed ważnym startem każdy z nich wstrzymuje oddech. 91% robiło to świadomie, pozostali nieświadomie ale też wstrzymywali. Wstrzymywanie oddechu jest naturalnym odruchem, gdyż faktycznie przy zablokowanym oddechu mięśnie mają najwięcej mocy. Są trochę słabsze, gdy robimy wydech i najsłabsze gdy robimy wdech.

Druga strona medalu:

Wstrzymywanie oddechu rodzi dwa poważne problemy:

1 ) Problem natury kardiologicznej. Stan bezdechu wywiera nacisk na serce (tzw. odruch Valsalvy), nie wywołuje to żadnych skutków ubocznych u zdrowego człowieka, lecz u ludzi z kłopotami kardiologicznymi jest to niebezpieczne. Dlatego powinno się przebadać kardiologicznie przed przystąpieniem do treningów;)

2 ) Szybkie zmęczenie. Ponieważ wstrzymujemy powietrze przy intensywnym napięciu mięśnia zmęczenie jest odczuwalne praktycznie natychmiast. Tlen jest podstawowym składnikiem odpowiedzialnym za wytrzymałość mięśnia, więc bez niego daleko się nie pojedzie. Aby mięsień mógł się dalej kurczyć tlen jest niezbędny!

W związku z tym powstaje podstawowe pytanie jak oddychać?!

Autorzy zalecają następujący sposób:

1 ) Trening siłowy: Wstrzymywanie oddechu na chwilę tylko i wyłącznie w najtrudniejszym momencie ćwiczenia. Chodzi o to, by na bezdechu minąć punkt krytyczny. Resztę ruchu należy zrobić na bezdechu a fazę negatywną na wdechu.

2 ) Rozciąganie: Ponieważ przy rozciąganiu mięsień nie może być napięty i ma być zrelaksowany, ruch rozciągania robimy zawsze na wydechu.

3 ) ćwiczenia pliometryczne: Wstrzymanie oddechu wykonujemy podczas kontaktu ciała z podłożem, by jak najbardziej usztywnić mięśnie w celu lepszego wybicia.

4 ) Oddychanie między seriami: Należy starać się oddychać naturalnie. Zbyt długie wstrzymywanie oddechu podczas ćwiczeń, może spowodować, że podczas przerwy zbyt intensywnie oddychamy, co może spowodować hiperwentylacje i w konsekwencji zawroty głowy. Dlatego po każdym wstrzymaniu oddechu podczas ćwiczeń zróbmy głęboki wydech i wdech w fazie negatywnej a w czasie przerwy między seriami stańmy przy oknie (jeśli jest taka możliwość) i starajmy się oddychać spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • Odpowiedzi 8
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Dobry art. Teraz wiem dlaczego łapię się czasem na tym że mam wstrzymany oddech przy wchodzeniu po schodach albo gdy siłuję się z kimś na rękę. Masz jakieś dane liczbowe na temat różnic w mocy mięśni w tych 3 fazach? I czy dotyczy to wszystkich partii mięśniowych w takim samym stopniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...